Nowa Tradycja: Bastarda i Sutari oraz Kurbasy ze Lwowa [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 19:50
Za nami kolejna transmisja z 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który z rozmachem powraca po pandemicznej przerwie. Koncerty drugiego dnia Festiwalu (w sobotę) uświetniły aż cztery występy artystów związanych z muzyką folkową i tradycyjną. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
W programie sobotniego koncertu są aż cztery występy artystów.
W programie sobotniego koncertu są aż cztery występy artystów.Foto: mat. pras.

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Radiowego Centrum Kultury Ludowej 


Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprasza na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są połączenia muzycznych kultur, leżących na styku naszych wschodnich granic: polsko-litewskiej, polsko-litewsko-białoruskiej, polsko-ukraińskiej. W tym roku koncertową część festiwalu zgodzili się wypełnić świetni polscy artyści i zespoły, którzy przygotowali program specjalnie na to wydarzenie. W sobotni wieczór (14.05) wyjątkowym punktem programu będzie koncert ukraińskiego zespołu Kurbasy

Kurbasy to awangardowy zespół muzyczny wydzielony z renomowanego progresywnego Teatru Akademickiego Les’a Kurbasa we Lwowie. W swojej twórczości artystycznej grupa wykorzystuje bogactwo folkloru ukraińskiego. Trzy głosy żeńskie eksperymentują z brzmieniem talerzy, tamburynów, skrzypiec i kontrabasu. Wielu słuchaczy uważa, że nastrojowe występy Kurbasów są pełne elementów niezwykłych transcendentalnych doznań.

Tego wieczoru wystąpią także laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Stanisława Galica-Górkiewicz i Józef Broda.


KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
KGHM Polska Miedź SA
Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja”

Z kolei Bastarda i Sutari łączą sił w nowym projekcie, w którym sięgają do tradycyjnych pieśni z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. W 2022 roku zespoły Sutari oraz Bastarda połączyły siły aby stworzyć autorską opowieść o muzyce pogranicza. Czerpią z ludowych pieśni białoruskich, litewskich sutartines, oraz polskiej muzyki tradycyjnej. Studiując bogate i różnorodne źródła tych regionów, próbują dotrzeć do tego co potencjalnie drzemie na styku tak różnych tradycji. A wszystko zaczęło się od Mickiewicza!

PROGRAM: 

Laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Stanisława Galica-Górkiewicz

Kurbasy (UKR)

Laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Józef Broda

Sutari & Bastarda: "Tamoj"

Przypomnijmy, że festiwal to nie tylko część koncertowa, ale przede wszystkim Konkurs Muzyki Folkowej dla młodych solistów i zespołów, grających szeroko rozumianą muzykę folkową. Na przesłuchania konkursowe zapraszaliśmy w piątek i sobotę 13 i 14 maja, wstęp jest wolny.

***

Na transmisję z 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w sobotę (14.05) w godz. 19.30-22.30 zapraszały Mariana Kril i Magdalena Tejchma.