Nagroda Pulitzera jest przyznawana przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku za wybitną służbę publiczną i osiągnięcia w amerykańskiej polityce, dziennikarstwie, literaturze i muzyce. To wysoko cenione wyróżnienie przyznawane jest od 1917 roku. Liczba i rodzaje kategorii, w jakich przyznawana była nagroda, zmieniały się na przestrzeni lat, obecnie jest ich czternaście w dziedzinie dziennikarstwa, sześć w dziedzinie literatury i jedna w dziedzinie muzyki.
Nagroda Pulitzera
Nagrodę ufundował Joseph Pulitzer, amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego, który w swoim testamencie przeznaczył na nią kapitał w wysokości 500 tys. dolarów. "W ostatnich latach XIX wieku Joseph Pulitzer wyróżniał się jako uosobienie amerykańskiego dziennikarstwa. Był wizjonerem i najbardziej utalentowanym wydawcą gazet, walczącym z nieuczciwym rządem i niestroniącym od sensacji w walce o nakład" – napisano na stronie organizatora.
Czytaj także:
Nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa
Na przestrzeni lat, w dziedzinie dziennikarstwa, czterokrotnie nagrodę Pulitzer otrzymali: Carol Guzy, David Barstow i Jo Becker. Jedenaście osób może pochwalić się trzykrotnym otrzymaniem nagrody, są wśród nich przedstawiciele różnych dziedzin dziennikarstwa, np. dziennikarz śledczy Walt Bogdanich, rysownicy i karykaturzyści Paul Conrad, Edmund Duffy i Herbert Lawrence Block, fotoreporterzy William Snyder i Adnan Abidi.
W dziedzinie literatury i sztuki laureatami Nagrody Pulitzera byli m.in.: Robert Frost, Eugene O'Neill, Robert E. Sherwood, każdy z nich otrzymał nagrodę czterokrotnie. Trzy razy dostali ją m.in.: Edward Albee, Archibald MacLeish, Edwin Arlington Robinson, Carl Sandburg, Robert Penn Warren, Thornton Wilder. Wśród laureatów Nagrody Pulitzera byli również: William Faulkner, Tennessee Williams, August Wilson, Margaret Mitchell, John Steinbeck, Ernest Hemingway, Jennifer Egan. Lista wszystkich laureatów Nagrody Pulitzera to ogółem kilkaset nazwisk.
Uniwersytet Columbia ogłosi nazwiska laureatów Nagród Pulitzera za rok 2025 w poniedziałek, 5 maja, o godz. 21.00 czasu polskiego.
***
IAR/PAP/zch