Tajniki makijażu Kleopatry

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 13:43
- Starożytni Egipcjanie już parę tysięcy lat temu musieli nauczyć się radzić sobie z rażącym słońcem i chorobami oczu - mówiła w Dwójce Teodozja Rzeuska, która zapraszała na prezentację przygotowaną przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w ramach 17. Pikniku Naukowego.
Audio
  • Tajniki makijażu Kleopatry na Pikniku Naukowym (Poranek Dwójki/Dwójka)
Elisabeth Taylor w roli Kleopatry
Elisabeth Taylor w roli KleopatryFoto: Wikipedia/domena publiczna

W ramach Pikniku Instytut zaprezentuje pokazy w dużej mierze poświęcone egipskim tajnikom piękna.

Egipski "przemysł kosmetyczny" w dużej mierze związany był z panującym tam gorącym i wilgotnym klimatem, sprzyjającym rozwojowi zarazków i chorób, w szczególności tych związanych z okiem. Oczy mieszkańców wybrzeży Nilu dodatkowo drażnione były przez piekące egipskie słońce. Żeby się przed nim chronić, już kilka tysięcy lat temu Egipcjanie wymyślili prototyp "okularów przeciwsłonecznych".

"Sprawdź program 17. Pikniku Naukowego przygotowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik"

- Oczy smarowali grubą warstwą czarnej pasty, która działała na zasadzie odblaskowej - opowiadała Teodozja Rzeuska. - Dzięki temu mniej światła wpadało do źrenic - wyjaśniała.

Dodatkowo, by chronić się przed zakażeniami, mieszkańcy Egiptu smarowali górną powiekę oka zielonym barwnikiem. Miał on działanie działanie antyseptyczne.

Na wygląd, a zwłaszcza na fryzury Egipcjan wpływała również duża liczba insektów i pasożytów. - Dlatego golono głowy, co zabezpieczało ich przed chorobami skóry i powszechną wszawicą - wyjaśniał gość Marcina Pesty.

Atrakcje przygotowane przez Instytut Kultury Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w ramach XVII Pikniku Naukowego będzie można oglądać na stanowisku 12A.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Piknik Naukowy 2013

Czytaj także

Drugie życie filmu (na Pikniku Naukowym)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 10:48
15 czerwca odbędzie się 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy: Czy klonowanie zarodków to krok w złą stronę?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 13:44
- Dla mnie ciągle nie jest jasne, czy to, co sklonowali naukowcy, można nazwać ludzkim zarodkiem - mówił w Dwójce ksiądz prof. Stanisław Warzeszak, który wziął udział w dyskusji na temat znaczenia pierwszego udanego sklonowania ludzkiego zarodka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź potęgę umysłu! Zobacz transmisję wideo z 17. Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:00
Jeśli nie możesz dołączyć do nas na Stadionie Narodowym, oglądaj nasze relacje wideo.
rozwiń zwiń