Rocznica niepodległości, Herbert i fortepianiści. Nowości Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 15:47
Muzyczne i literackie audycje nawiązujące do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę czy cykl poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta - poznaj najnowsze propozycje w ramówce Programu 2 Polskiego Radia, który 1 marca skończył 81 lat!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio

cover FB Chopin po STARCIE 1200x660.jpg
Słuchaj Polskiego Radia Chopin

W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Zbigniewa Herberta Program 2 proponuje prezentację wszystkich wierszy poety w cyklu "Herbert w Kanonie. Kanon Herberta" w opracowaniu Doroty Gacek. Dwójka zaprezentuje cały dorobek autora – począwszy od debiutanckiego tomiku "Struna światła" (1956), poprzez prozę poetycką, aż do wierszy z ostatniego tomu "Epilog burzy" (1998).

W Dwójce kontynuowany będzie również cykl "Ku Niepodległej", ale wystartował też "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Szlakiem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej". W pierwszym z nich prezentowane są sylwetki bohaterów, którzy swoim oddaniem przyczynili się do odzyskania niepodległości (Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Stanisław Brzozowski, Jan Ignacy Paderewski, gen. Józef Montwił-Mirecki, ale też Antoś Petrykiewicz – najmłodszy obrońca Lwowa). Z kolei "Podług nieba i zwyczaju polskiego…" dedykowany jest siedzibom rodów, które w burzliwej historii naszego kraju pełniły szczególną role. Autor Jarosław Jakimczyk i jego gość prof. Jarosław Komorowski wiodą słuchaczy m.in. do Nieświeża Radziwiłłów, Obodówki Sobańskich, Leska Krasickich, Białej Cerkwi Branickich.


herbert_pap_1200.jpg
400 wierszy, czyli Herbert w DwójceNa 100-lecie odzyskania niepodległości Dwójka proponuje również nowy cykl "100 lat muzyki polskiej. Od Paderewskiego do Zagajewskiego" Joanny Grotkowskiej i Marcina Majchrowskiego Prezentowane w nich będą najważniejsze zjawiska i nurty muzyki w twórczości kompozytorów polskich ostatnich 100 lat – w tym grup twórczych, szkół kompozytorskich i samotnych wilków. W programie pojawią się dzieła wybitne, ale także te zapomniane lub odsuwane na dalszy plan.

Już w poniedziałek 5 marca na antenie Dwójki pojawi się nowy cykl "Fortepianiści", w którym Andrzej Sułek opowie o drodze fortepianu na estrady koncertowe i powrót historycznego instrumentarium klawiszowego do praktyki wykonawczej. Kontynuowana będzie również nowa audycja "Album polski" Beaty Stylińskiej i Anny Skulskiej, która zadebiutowała już w styczniu. Jej bohaterami są muzycy, którzy zaznaczyli swoją obecność w okresie międzywojennym i kontynuowali działalność po wojnie, ale obok pracy artystycznej osiągali niezwykłe sukcesy w innych dziedzinach, włączając się w organizację życia w niepodległej Polsce. Do tej pory zaprezentowane zostały sylwetki Zygmunta Stojowskiego i Grzegorza Fitelberga. W najbliższym odcinku, 12 marca, autorki przestawią życie i twórczość Romana Palestera.

Z kolei "Rzeczpospolite" (jeden poniedziałek w miesiącu o godz. 21.30) to autorska audycja prof. Antoniego Dudka poświęcona mniej znanym aspektom wydarzeń o zasadniczym znaczeniu dla dziejów Polski w XX w. Gośćmi prowadzącego są znakomici historycy i znawcy tematu.

W miejsce "Five o’clock" pojawi się podobna w charakterze audycja "Po herbacie" Agaty Kwiecińskiej (co druga sobota w godz. 17.00-19.00). Autorka będzie rozmawiać z zaproszonymi muzykami i proponować słuchaczom własne utwory gości lub interpretacje dzieł w ich wykonaniu.

A wreszcie, od 3 marca, sobotni "Poranek Dwójki" w nowej odsłonie. – Co tydzień będziemy odwiedzać różne miejsca w Polsce, aby śledzić życie kulturalne nie tylko wielkich miast. Przybliżymy też wiedzę etnograficzną i antropologiczne spojrzenie na świat w "Abecadle etnografa" – mów Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej. A na finał "Poranka" Wojciech Ossowski będzie kontynuował swoje wspomnienia związane z Historią Polskiego Folku – te felietony już cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników muzyki źródeł.


Zobacz więcej na temat: Dwójka