Zmarł Stanisław Radwan, kompozytor, twórca muzyki teatralnej, wieloletni dyrektor Starego Teatru

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2023 16:00
W wieku 84 lat zmarł Stanisław Radwan wybitny kompozytor, jeden z najważniejszych twórców muzyki teatralnej w Polsce. Współpracował z takimi reżyserami, jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Tadeusz Bradecki, Andrzej Wajda, Krzysztof Babicki czy Krystian Lupa.
Zmarł Stanisław Radwan, wybitny kompozytor muzyki teatralnej
Zmarł Stanisław Radwan, wybitny kompozytor muzyki teatralnejFoto: Krzysztof Szewczyk/Forum
  • Zmarł Stanisław Radwan, wybitny kompozytor, jeden z najsłynniejszych twórców muzyki teatralnej.
  • Przez kilkanaście lat Stanisław Radwan współtworzył środowisko Piwnicy Pod Baranami, był szefem muzycznym krakowskiego Teatru Rozmaitości, a przez całą dekadę lat 80. był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie.
  • Współpracował z takimi reżyserami, jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Tadeusz Bradecki, Andrzej Wajda, Krzysztof Babicki czy Krystian Lupa.
  • O jego śmierci poinformował krakowski Kabaret Piwnica pod Baranami, z którym związany był Stanisław Radwan.

Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie był uczniem m.in. Ludwika Stefańskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Debiutował w 1966 roku, pisząc muzykę (wspólnie właśnie z Krzysztofem Pendereckim) do filmu "Szyfry" Wojciecha Jerzego Hasa. Rok później zdobywał wiedzę na paryskich kursach pod okiem Oliviera Messiaena i Pierre'a Schaeffera.

O śmierci kompozytora poinformował krakowski kabaret Piwnica pod Baranami. "Właśnie dotarła do nas wiadomość, że zmarł Stanisław Radwan - wybitny kompozytor i wspaniały piwniczny twórca" - napisano na profilu Facebookowym Piwnicy.

Stanisław Radwan i kulturalny Kraków

Stanisław Radwan był postacią silnie wpisaną w krakowską kulturę, przez kilkanaście lat współtworzył środowisko Piwnicy Pod Baranami, był szefem muzycznym krakowskiego Teatru Rozmaitości, a szczególnym miejscem na mapie stolicy małopolski był dla niego Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, w którym pracował od 1977, a przez całą dekadę lat 80. był jego dyrektorem.

Swinarski, Jarocki, Hübner, Wajda

Stanisław Radwan w czasie swojej długiej i owocnej kariery stworzył setki kompozycji na potrzeby kilkudziesięciu scen teatralnych w całym kraju. Współpracował z najważniejszymi reżyserami swoich czasów m.in. z Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Zygmuntem Hübnerem, Tadeuszem Bradeckim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Babickim czy Krystianem Lupą. Wyjątkowe miejsce wśród tej plejady reżyserskiej zajmował Jerzy Grzegorzewski, z którym Radwan zbudował niepowtarzalny duet artystyczny. Wspólnie stworzyli ponad pięćdziesiąt spektakli.

Czytaj także:

Nagrody i wyróżnienia

W 2019 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie nagradzany w tym m.in. Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry za muzykę do przedstawienia "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego, laureat nagrody "Gustaw" ZASP-u za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego.

***

W niedzielę (15.10) o godz. 16.00 w Dwójce wyemitowaliśmy audycję wspomnieniową o Stanisławie Radwanie. Poprowadziła ją Małgorzata Szymankiewicz. W audycji Stanisława Radwana wspominali: Anna Dymna, Jerzy Ilg,prof. Barbara Osterloff i Szymon Kuśmider.

Roch Siciński/mgc/kul