Polskie Radio
Section05

Małgorzata Szymankiewicz

Reymont - orędownik nowoczesności?

Obok tetralogii "Chłopi" bez wątpienia najsłynniejszą książką Władysława Stanisława Reymonta jest "Ziemia obiecana". To być może najlepszy, najpełniejszy, najbardziej emocjonujący fresk prezentujący znajdującą się na ziemiach polskich metropolię przełomu XIX i XX wieku. Czy to oznacza, że Reymont czuł się w nowoczesności jak ryba w wodzie?
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA literatura

Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
Zobacz więcej na temat:  Mario Vargas Llosa Tomasz Pindel literatura KULTURA Dwójka Peru KSIĄŻKA książki

Apokryfy Męki Pańskiej - jaką tajemnicę skrywają?

Za apokryfy (z greckiego apokryphos - ukryty, tajemny, niepewnego pochodzenia) to starożydowskie lub starochrześcijańskie opowieści, zapisane lub istniejące w tradycji ustnej. Związane były z postaciami i wydarzeniami biblijnymi. Nie zostały jednak włączone do kanonu Pisma świętego, dlatego funkcjonują poza oficjalnie ogłoszonym przez Kościół spisem ksiąg biblijnych. Po co powstały? I jaka była ich funkcja?
Zobacz więcej na temat:  Jezus Chrystus symbole Biblia KULTURA chrześcijaństwo Dwójka Magdalena Zowczak apokryfy