Tajemnice Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 22:30
Etruskowie wielce tajemnicza wysoka cywilizacja. Ich sztuka, to jeden z fundamentów naszej kultury. Skąd przyszli, jaki wpływ wywarli na naszą cywilizację? - O tym porozmawiamy w sobotę w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Chimera z Arezzo z V w. p.n.e. jest jednym z najbardziej znanych przykładów sztuki etruskiej
Chimera z Arezzo z V w. p.n.e. jest jednym z najbardziej znanych przykładów sztuki etruskiejFoto: Wikipedia domena publiczna

Herodot, grecki historyk z V wieku p.n.e., tak pisał o Etruskach: "Za króla Atysa, syna Manesa, nawiedził całą Lidię wielki głód. (...) król podzielił wszystkich Lidyjczyków na dwie części i jednej kazał ciągnąć losy na pozostanie w kraju, drugiej - na emigrację. I nad tą częścią, której los dał pozostać na miejscu, wyznaczył sam siebie jako króla, nad emigrantami zaś swego syna, który nazywał się Tyrrenos. Po losowaniu więc jedni z nich wywędrowali z kraju, udali się do Smyrny, port nad Morzem Egejskim w dzisiejszej Turcji, i pobudowali sobie statki. Na nie włożyli całe ruchome mienie, jakie było im potrzebne i odpłynęli, aby poszukać sobie ziemi i środków do życia. W końcu, minąwszy wiele ludów, przybyli do Umbrów, gdzie założyli miasta i po dziś dzień mieszkają. Nazwę Lidyjczyków zastąpili inną, wziętą od imienia królewskiego syna, który ich tu przywiódł: od niego tworząc swe miano, nazwali się Tyrrenami".

Etruskowie prawdopodobnie wywarli wielki wpływ na Rzymian. A może nawet cywilizacja rzymska jest kontynuacją cywilizacji etruskiej -  pod inną nazwą i z innym językiem? Rzymianie mogli zapożyczyć od Etrusków wiele mitów i rytuałów religijnych, a także ustrój polityczny. Prawdopodobnie! Bo nie mamy nawet pewności skąd Etruskowie – ze swoją wysoko rozwiniętą cywilizacją – przyszli. Czy tę tajemnicę pomogą wyjaśnić ostatnie odkrycia archeologiczne w Italii?

O cywilizacji Etrusków w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiają: Iwona Żółtkowska i dr Alfred Twardowski.

Na audycję zaprasza Hanna Maria Giza.

19 października (sobota), godz. 16.00

Zobacz więcej na temat: archeologia SZTUKA

Czytaj także

Voyager 1 - 36 lat z Mozartem w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 22:30
Jest już prawie 20 miliardów kilometrów od Ziemi, mimo to ciągle mamy z nim łączność. Nagrywał planety i mierzył ich parametry. Za 200 lat opuści Układ Słoneczny. Za 10 lat stracimy z nim kontakt na zawsze. Co odkrył? O tym mówiliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwi bogowie Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
- Świat tych mitów to świat przepiękny, pełen gorących uczuć, wspaniałych krajobrazów i ciekawych ludzi - mówił w Dwójce historyk prof. Leszek Słupecki. O skandynawskiej mitologii dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń