Charles Dutoit wprawia w ruch łańcuch pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:00
- W moim wieku zaczynam przekazywać młodym to, czego się nauczyłem w życiu od wielkich muzyków - mówił szwajcarski dyrygent, który na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena odebrał nagrodę International Classical Music Awards, przyznaną mu za całokształt działalności.
Audio
  • Rozmowa z Charlesem Dutoit, jednym z laureatów International Classical Music Awards (Poranek Dwójki)
Charles Dutoit  odebrał na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena nagrodę International Classical Music Awards, przyznaną mu za całokształt działalności.
Charles Dutoit odebrał na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena nagrodę International Classical Music Awards, przyznaną mu za całokształt działalności.Foto: PAP/Paweł Supernak

Publiczność Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w sobotę (12 kwietnia) była świadkiem wyjątkowego wydarzenia. W Filharmonii Narodowej po raz trzeci w historii odbyła się ceremonia wręczenia nagród muzyki klasycznej (International Classical Music Awards).

Gościem specjalnym gali był Charles Dutoit, który otrzymał nagrodę za całokształt działalności. 77-letni szwajcarski dyrygent, choć nie uważa, że jest w wieku na jakiekolwiek podsumowania kariery, nie krył radości z wyróżnienia, a także z możliwości poprowadzenia Sinfonii Iuventus. - Bycie tu wraz z Elżbietą Penderecką, to wielka przyjemność. Poza tym mam w Warszawie wielu przyjaciół. Lubię tu przyjeżdżać - wyznawał.

Nagroda International Classical Music Awards została ustanowiona w 2010 roku przez jury ówczesnych MIDEM Classical Awards. Jury składa się z krytyków muzycznych reprezentujących 17 drukowanych lub internetowych czasopism i stacji radiowych z 13 różnych państw.

Zdaniem jurorów najlepszym młodym muzykiem minionego roku był altowiolista Adrien Boisseau. 23-letni Francuz przyznawał, że nagroda była dla niego wielką niespodzianką. - Całe życie ciężko pracowałem, żeby osiągnąć coś takiego. Tym bardziej, że jest wielu wspaniałych altowiolistów. Trudniej niż w przeszłości zostać solistą - przyznawał. Instrument wybrali mu rodzice, gdy miał 5 lat. Dziś Adrien Boisseau jest im wdzięczny. - Uważam, że to bardzo miłe być altowiolistą, kiedy wokół jest tak wielu skrzypków.

Kunsztu młodego altowiolisty, jak i doświadczonego dyrygenta, będzie można doświadczyć słuchając retransmisji koncertu, który towarzyszył przyznaniu nagród. Zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" 27 kwietnia o godz. 19.00.

Program:

Domenico Scarlatti / Carl Tausig Pastorale e-moll

Walter Gieseking Chaconna na temat Sonaty Scarlattiego K. 32

Ludwig van Beethoven Bagatele

Erwin Schulhoff 5 Stücke für Streichquartett, Sonata na skrzypce solo

Hector Berlioz Karnawał rzymski – uwertura op. 9

Jan Sebastian Bach Koncert g-moll BWV 1058

Krzysztof Penderecki Adagio

Max Bruch Romans F-dur na altówkę i orkiestrę op. 85

Georges Bizet Adagietto z I Suity "Arlezjanka”,
Gioacchino Rossini Uwertura do opery "Wilhelm Tell"
Wyk.
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, dyrygenci: Charles Dutoit, Krzysztof Penderecki, François Xavier Roth, José Maria Florêncio; Signum Quartett, soliści: Joseph Moog, Andreas Staier – fortepiany, Daniel Hope – skrzypce, Andrea Bacchetti – fortepiano, Adrien Boisseau – altówka

Audycję poprowadzi Marcin Majchrowski

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beethoven i idea wolności na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 20:00
– Będziemy gościć wszystkie najlepsze orkiestry z Polski i wspaniałe zespoły ze świata, między innymi wybitny i wielki Emerson String Quartet – mówiła w Dwójce Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna Wielkanocnego Festiwal Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bachowski duet u Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 09:59
Piątkowy wieczór na Festiwalu Wielkanocnym uświetnił występ Massimo Mercellego i Ramina Bahramiego, którzy zaprezentowali monograficzny program złożony z sonat fletowych lipskiego kantora.
rozwiń zwiń