Jaroussky: złote dziecko barokowej opery na festiwalu Ars Cameralis i w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 15:13
26 listopada 2009, godz. 19:00

Filharmonia Dwójki zaprasza na transmisję koncertu finałowego Festiwalu "Ars Cameralis" z udziałem Philippe'a Jaroussky'ego, najsłynniejszego kontratenora młodego pokolenia, klawesynisty Nicolau de Figueiredo oraz zespołu Concerto Köln pod dyrekcją Markusa Hoffmanna na koncercie finałowym Festiwalu Ars Cameralis.

Błyskotliwą karierę Philippe’a Jaroussky’ego przyrównać można tylko do popkulturowego snu. W ciągu zaledwie dekady francuski kontratenor awansował z obiecującego studenta Konserwatorium Paryskiego (w klasie skrzypiec!) na pozycję jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych śpiewaków operowych, sprzedającego pięciocyfrowe nakłady autorskich albumów.

Swój sukces zawdzięcza artysta przede wszystkim unikalnemu i fenomenalnie rozwiniętemu talentowi wokalnemu. Ale chłopięca barwa i skala oraz perfekcyjna technika koloraturowa to nie wszystko. Jaroussky jest ukochanym dzieckiem i żywym symbolem drugiej fali „barokowego przewrotu”. Opery Monteverdiego, Scarlattiego, Händla oraz Vivaldiego, na których się wychował i wykształcił, stały się dlań pierwszym, „ojczystym” językiem.
Owa naturalność bardzo szybko oczarowała francuskich animatorów oraz wydawców (koncertowy i fonograficzny debiut w wieku 21 lat), a wkrótce uwiodła setki tysięcy nie tylko klasycznych melomanów na całym świecie. Kolejne nagrania (średnio jedna płyta na pół roku) oraz prestiżowe nagrody (m.in. Victoires de la Musique Clasique 2004 oraz Echo Classic Awards 2008) zawiodły go wreszcie na Olimp głównego, „filharmonicznego” nurtu (podwójny tryumf wśród ostatnich Midem Classical Awards).

Ale nawet tegoroczny flirt z intymnym światem francuskich chansons (album „Opium”) nie pozbawił Jarousskiego statusu ikony „wiecznie młodego baroku”, którego estetyka tak wyśmienicie współgra z wrażliwością nowego stulecia – bardziej kosmiczną niż narcystyczną, odnajdującą autentyzm w „dziwności”, harmonizującą sprzeczności. „Śpiewak o anielskim głosie i diabelskiej wirtuozerii” – napisał o francuskim kontratenorze „La Terrasse”. I nie ma co ukrywać, że także aura paradoksu i dwuznaczności (nie tylko seksualnej) tak nas fascynuje w Jarousskym.

W koncercie finałowym festiwalu Ars Cameralis artysta wystąpi z bezkonkurencyjnym w dziedzinie muzyki XVIII stulecia zespołem Concerto Köln, prezentując wybrane arie Jerzego Fryderyka Händla oraz Johanna Christiana Bacha.

Philippe Jaroussky w arii "Frá l'orror´" Johanna Christiana Bacha:

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Allan Rasmussen i Phantasm na Mazovia goes baroque 2010

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 21:04
5 maja, godz. 19:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Akademie für Alte Musik Berlin

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 12:47
19 maja 2010, godz. 19:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: "Membra Jesu nostri" Buxtehudego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 10:36
17 marca 2010, godz. 19:00
rozwiń zwiń