60. rocznica urodzin Eugeniusza Knapika w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 03:11
Z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy urodzin prof. Eugeniusza Knapika w najbliższych dniach radiowa Dwójka nada audycję oraz koncert poświęcone temu wybitnemu kompozytorowi i pianiście.

W czwartkowy wieczór, 17 listopada o godz. 21.30, Beata Stylińska zaprasza na "Słowa po zmroku – Portret prof. Eugeniusza Knapika". Gościem specjalnym audycji będzie jubilat – Eugeniusz Knapik.

Następnego dnia, 18 listopada o godz. 19.30, na antenie Programu 2 rozpocznie się transmisja koncertu dedykowanego śląskiemu kompozytorowi. Wystąpią: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Filharmonii Śląskiej i Chór Polskiego Radia oraz soliści Olga Pasiecznik – sopran i Tomáš Černý – tenor. Artyści zaprezentują Introduction to Mystery na tenor chór i orkiestrę Eugeniusza Knapika – utwór stanowiący prolog do dramatu muzycznego Moby Dick, oraz IV Symfonię G-dur Gustava Mahlera.

Introduction to Mystery z 2005 r. stanowi I akt dramatu muzycznego Moby Dick, opartego na powieści Hermana Melville’a. W warstwie fabularnej dramat jest historią o polowaniu na białego wieloryba. Jak mówi kompozytor: "W tę przygodową fabułę wpleciona jest bogata, biblijna symbolika (...) o losie człowieka, jego relacjach z Bogiem, Naturą i Przeznaczeniem". Twórcą libretta do dzieła jest Krzysztof Koehler.

Eugeniusz Knapik studiował kompozycję pod kierunkiem Henryka Mikołaja Góreckiego. W latach 2002-2008 był rektorem, a obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Zapraszamy!