"Tristan i Izolda" na Festiwalu Beethovena – transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 08:58
Muzyczny świat celebruje w tym roku rocznicę 200. urodzin Ryszarda Wagnera. W programie 17. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena nie mogło więc zabraknąć słynnego dzieła giganta muzycznego romantyzmu.
Evelyn Herlitzius jako Izolda, The Maestranza Theatre, Sewilla, 2009
Evelyn Herlitzius jako Izolda, The Maestranza Theatre, Sewilla, 2009 Foto: EDUARDO ABAD/PAP/EPA

Światowe gwiazdy klasyki i debiutujący na europejskich scenach artyści młodej generacji, wielkie dzieła symfoniczne, opery i skarby muzyki kameralnej. 17 marca rozpoczął się – wykonaniem IX Symfonii d-moll op. 125 –  Festiwal Beethovenowski. Program Drugi Polskiego Radia, współorganizator przedsięwzięcia, zaprasza słuchaczy na transmisje i retransmisje.

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki - plan transmisji i retransmisji
W poniedziałkowy wieczór, 18 marca, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej usłyszymy II akt najsłynniejszego dramatu mistrza z Bayreuth: "Tristana i Izoldy".
"Z czego ma artysta tworzyć, jeśli nie z własnego życia?", pisał 8 września 1852 roku z Wenecji Ryszard Wagner do Franciszka Liszta. Jeszcze nie wiedział, jak prorocze okażą się te słowa... W życiu Wagnera był to trudny czas. Po udziale w rewolucji drezdeńskiej (1849 r.) musiał opuścić Niemcy, jego małżeństwo z Minną rozpadało się, borykał się z problemami finansowymi, nade wszystko zaś – nie komponował. W międzyczasie stworzył jednak teoretyczny fundament swojej przyszłej sztuki – traktat "Opera i dramat" (1850-51 r.). Od 1848 roku nieprzerwanie pracował też nad tekstem tetralogii "Pierścień Nibelunga". Dopiero w 1853 roku, gdy osiadł w Zurychu, rozpoczął pracę nad muzyką – czytamy w książce programowej festiwalu.
Właśnie w Zurychu, na kilka miesięcy przed wspomnianym listem do Liszta, poznał Wagner małżeństwo Wesendoncków, Ottona i Matyldę. On – bogaty handlowiec, ona – młoda i piękna żona; niebawem Otto wspierać będzie kompozytora finansowo, zaś Matylda… stanie się jego muzą. I to właśnie jej ofiaruje rękopis opery.
W kwietniu 1858 roku ukończony został akt I, w międzyczasie powstały też cudowne pieśni do wierszy Matyldy – "Wesendonck-Lieder", które uważane są za studium II aktu "Tristana".
I właśnie wspomniany II akt "Tristana i Izoldy" zabrzmi podczas festiwalowego koncertu. Wagnerowskie dzieło poprowadzi maestro Leopold Hager wraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i grupą śpiewaków specjalizujących się w muzyce niemieckiego twórcy. (beethoven.org.pl)

Elżbieta Penderecka o Festiwalu Ludwiga van Beethovena – posłuchaj rozmowy

Transmisja z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: 
17 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - koncert w 200. rocznicę urodzin i 130. rocznicę śmierci Ryszarda Wagnera
Ryszard Wagner "Tristan i Izolda" – akt II, wyk. Evelyn Herlitzius – sopran (Izolda), Stefan Vinke – tenor (Tristan), Michelle Breedt – mezzosopran (Brangena), Franz Hawlata – bas (Król Marek),
Rafał Bartmiński – tenor (Melot), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Leopold Hager
Zaprasza Marcin Majchrowski.

18 marca (poniedziałek), godz. 19.00 (początek transmisji: 19.30)

Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven
Czytaj także

Verdi, Brahms i Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 10:00
Tegoroczny Festiwal – rozgrywany pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm" – odbył się w dniach 17-29 marca. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na retransmisje koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków: wystawa rękopisów Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 16:44
Manuskrypty wiedeńskiego klasyka oraz innych kompozytorów zagranicznych i polskich zostały pokazane na wystawie otwartej w Bibliotece Jagiellońskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczyna się Festiwal Ludwika van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 10:00
Głównymi tematami imprezy będą jubileusze Giuseppe Verdiego, Witolda Lutosławskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń