Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Programie 2 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 16:00
Najwybitniejsze dzieła świętującego 80. urodziny kompozytora w wymarzonych interpretacjach rozbrzmiewają m.in. w warszawskiej Filharmonii Narodowej i Operze Narodowej. Transmisje na antenie radiowe Dwójki. Zapraszamy!
Krzysztof Penderecki, 2013
Krzysztof Penderecki, 2013Foto: PAP/Leszek Szymański

Wybór utworów, które usłyszymy w dniach 17-23 listopada, zaskakuje niepokornym, autorskim charakterem, podważającym wszelkie stereotypy i utarte opinie na temat monumentalnego dorobku Krysztofa Pendereckiego.

Z wczesnych, awangardowych dzieł zabrzmi między innymi orkiestrowe De natura sonoris II (piątek, 22 listopada), znakomicie podsumowujące sonorystyczne eksperymenty młodego kompozytora, ale też mniej oczywiste, wokalno-instrumentalne Canticum Canticorum Salomonis, Strofy oraz Psalmy Dawida (czwartek, 21 listopada). Mniej oczywiste, bowiem łączące modernistyczny język dźwiękowy z religijną tematyką i przesłaniem, traktowanymi z równą podejrzliwością po obu stronach polityczno-estetycznej "żelaznej kurtyny". Co więcej, dzieła te kompozytor zestawił prowokacyjnie z młodszą o kilka dekad Symfonią "Siedem bram Jerozolimy" (skomponowaną na jubileusz 3000 lat Świętego Miasta). Zapewne, by pokazać, że wypracowane we wczesnym okresie chwyty sonorystyczne powracały i znakomicie się sprawdzały w postromantycznej estetyce Pendereckiego.

Na festiwalu usłyszymy też chrześcijańskie "Credo" (sobota, 23 listopada) i wyrastający z judaizmu "Kadisz" (piątek, 22 listopada), dramatyczny i wciąż drażniący "Tren 'Ofiarom Hiroszimy'" (sobota, 23 listopada) oraz wdzięczny, klasycyzując koncert waltorniowy "Winterreise" (piątek, 22 listopada. Kompozytor po raz kolejny zaprasza nas do swojego dźwiękowego labiryntu, prowokując, myląc tropy, zmuszając do aktywnego słuchania i krytycznego myślenia.

Wielką atrakcją festiwalu będą bez wątpienia wykonawcy, wśród których znaleźli się czołowi światowi interpretatorzy, nie tylko muzyki współczesnej, lecz w ogóle klasycznej. To często artyści z Pendereckim związani od lat, jak choćby wiolonczelista Ivan Monighetti, skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, dla której powstała II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy", czy waltornista Radovan Vlatković, pierwszy wykonawca "Opowieści zimowej".

Wydarzenie jawi się też jako prawdziwa parada wielkich dyrygenckich osobowości. Leonard Slatkin, Charles Dutoit, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Jacek Kaspszyk, Marek Moś... Łatwo zrozumieć, dlaczego tym razem sam Krzysztof Pendereckie nie zdecydował się stanąć za pulpitem dyrygenckim.

Dwójka zaprasza na transmisje:

21 listopada (czwartek), godz. 19.00 - z Filharmonii Narodowej

22 listopada (piątek), godz. 19.00 - z Filharmonii Narodowej

23 listopada (sobota), godz. 19.00 - z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Penderecki MUZYKA
Czytaj także

Wyznanie wiary

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 00:56
- Od tysiącleci chrześcijaństwo miało w Europie monopol na dostarczenie form wszelkim dziedzinom życia ludzkiego: filozofii, budownictwu, rodzinie, wojnom, sądom, sprawowaniu władzy - podkreślał Krzysztof Penderecki w swoim nieoficjalnym credo, które wygłosił w 1989 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczny labirynt

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 19:00
85. rocznica urodzin to znakomity czas na podsumowania. Biografia oraz dzieło tego jubilata okazują się nie tylko fascynującą opowieścią o krętych ścieżkach muzyki oraz sztuki XX wieku, lecz także dźwiękową relacją z tyleż trudnego, co niezwykłego dla Polski stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poszukiwaniu siebie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 00:59
- Utwory powstałe w latach 1958-63 są moim pierwszym krokiem w kompozycji. W nich odnalazłem swoją muzykę, swoją notację - opowiadał Krzysztof Penderecki Jerzemu Bresticzkerowi w roku 1974 .
rozwiń zwiń