Nowa Tradycja 2018. Janusz Prusinowski: zakochałem się w tej dzikiej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 13:10
- Najpierw była fascynacja mazurkami i oberkami, muzyką w wydaniu nieociosanym, a potem szukaliśmy sposobu, jak ją grać, żeby to była muzyka, która obroni się w każdych warunkach – mówił w Dwójce lider zespołu Kompania Janusza Prusinowskiego.
Audio
  • O muzyce korzeni. Rozmowa z Januszem Prusinowskim (Filharmonia Dwójki)
Janusz Prusinowski. Koncert na festiwalu Nowa Tradycja 2018
Janusz Prusinowski. Koncert na festiwalu Nowa Tradycja 2018Foto: Wojciech Kusiński/PR

Z Januszem Prusinowskim rozmawialiśmy w przerwie koncertu inaugurującego 21. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2018", tuż przed występem jego zespołu obchodzącego 10. rocznicę istnienia.

Kompania Janusza Prusinowskiego kultywuje tradycję wiejskich muzykantów, jednocześnie szukając w jej obrębie własnych środków wyrazu. - Zakochałem się w tej dzikiej muzyce na początku lat 90. po obejrzeniu filmu "Ostatni wiejscy muzykanci". To był szok kulturowy. Wtedy padło postanowienie o graniu takiej muzyki - powiedział lider zespołu, którego członkowie uważają się za uczniów i kontynuatorów wiejskich muzyków z centralnej Polski.

Wychodząc od tradycyjnych melodii przekazywanych przez mistrzów, improwizują tworząc własną muzykę. W ten sposób stają się muzykantami kreującymi nową tradycję. - Moment, kiedy postanowiłem grać własną muzykę miał miejsce przed dziesięciu laty. Towarzyszyło mi poczucie, że mam w głowie mnóstwo melodii, z którymi chciałem dotrzeć do ludzi. I tak to się zaczęło – stwierdził Janusz Prusinowski. 

Kto był mistrzem lidera zespołu? Ile w jego muzyce jest tradycji, a ile własnej kreacji? Jak przebiegała ewolucja muzykowania zespołu, która zaczęła się od mazurków? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Janusz Prusinowski (lider zespołu Janusz Prusinowski Kompania)

Data emisji: 10.05.2018

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w programie Filharmonia Dwójki.

mko/pg