Podlaski multitalent. Spotkanie ze Zdzisławem Marczukiem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 11:32
Jest skrzypkiem, harmonistą ludowym oraz trębaczem. Pochodzi z muzykanckiej rodziny - jego pierwszymi nauczycielami byli ojciec, znany weselny muzykant oraz starszy brat Eugeniusz.
Audio
  • Zdzisław Marczuk z kolejną Basztą (Dwójka/Źródła)
Zdzisław Marczuk.
Zdzisław Marczuk.Foto: Kuba Borysiak

Zdzisław Marczuk urodził się w 1943 r. w Zakalinkach (gm. Konstantynów), gdzie mieszka do dziś. Został uhonorowany także przez Ministra Kultury i Sztuki Nagrodą Oskara Kolberga, a przez Polskie Radio - Nagrodą Muzyka Źródeł. Wielokrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, gdzie zdobył kilka najwyższych nagród - Baszt, w tym jedną w kategorii solista instrumentalista w tym roku. 

Pierwszy raz do Kazimierza przyjechał w 1988 roku i od razu zajął pierwsze miejsce jako skrzypek, ale za każdym razem ujmuje publiczność i jury wyjątkową techniką wykonawczą i osobowością. W tym roku 54. OFKiŚL w Kazimierzu był dla niego małym zaskoczeniem. - Najpierw miało go nie być, a potem się odmieniło. No to trzeba szykować coś, więc narobiłem trzy utwory, skomponowałem, bo dużo swoich komponuję, żeby nie powtarzać - mówił w wywiadzie.

"Melodie przychodzą do mnie przy pracy". Posłuchaj rozmowy ze Zdzisławem Marczukiem


Marianna Bączek z Bandyś i Zdzisław Marczuk z Zakalinek - laureaci nagrody "Muzyka Źródeł" Marianna Bączek z Bandyś i Zdzisław Marczuk z Zakalinek - laureaci nagrody "Muzyka Źródeł"

Zdzisław Marczuk pochodzi z muzykanckiej rodziny. W roku 1958 zdał egzaminy do szkoły muzycznej w Lublinie, niestety obowiązki związane z gospodarstwem nie pozwoliły mu do niej uczęszczać. Dzięki swojej determinacji został uczniem prof. Jana Brody w ognisku muzycznym w Białej Podlaskiej. Od wielu lat uczy i zachęca do nauki muzyki ludowej młodzież Podlasia. Jest autorem wielu oberków i polek, skomponował także pieśń poświęconą Matce Bożej. Wielokrotnie nagrywany przez Polskie Radio, zarówno podczas Festiwalu w Kazimierzu, jak i podczas indywidualnych spotkań. Założył wiele zespołów, m.in.: Kapelę Rodzinną Marczuków z Zakalinek, Kapelę Sąsiedzką, Kapelę Ludową Zdzisława Marczuka i Kapelę Rodzinną Zubowiczów, Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Zakalinek i Zespół "Leśniańskie nutki".

Trudno zliczyć jego uczniów. - Najpierw swoich synów uczyłem, potem sąsiadów, i innych, teraz wnuczkę uczę - opowiadał w audycji. W muzyce ludowej jego zdaniem chodzi o młodzież, dzieci. - Jak ktoś ma zamiłowanie do tej muzyki, to czy mały, czy dorosły, to będzie miał. Żeby dzieci chciały grać, to ważne, żeby i rodzice chcieli. Pomoc rodziców jest ważna.

W audycji Zdzisław Marczak opowiadał, czym się teraz szczególnie zajmuje. A jest bardzo zajętym człowiekiem! Oprócz prowadzenia zespołów robi m.in. skrzypce. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Zdzisław Marczuk (muzyk ludowy)

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 15.15