Nagrody "Muzyka Źródeł" wręczone!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 08:00
Kurpiowska śpiewaczka Marianna Bączek z Bandyś i podlaski skrzypek Zdzisław Marczuk z Zakalinek zostali pierwszymi laureatami nagrody Programu 2 Polskiego Radia "Muzyka Źródeł". Wyróżnienia wręczono 15 grudnia.
Marianna Bączek z Bandyś i Zdzisław Marczuk z Zakalinek - laureaci nagrody Muzyka Źródeł
Marianna Bączek z Bandyś i Zdzisław Marczuk z Zakalinek - laureaci nagrody "Muzyka Źródeł"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

"Muzyka Źródeł" to Dwójkowa nagroda, którą honorujemy ludowych artystów, kultywujących tradycję, przekazujących  ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecnych na antenie naszego programu.
15 grudnia, podczas koncertu z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji", nagrody wręczone zostały po raz pierwszy.
Poniżej przedstawiamy biogramy laureatów "Muzyki Źródeł".

***

Zdzisław Marczuk urodził się w 1943 r. w Zakalinkach (gm. Konstantynów), gdzie mieszka do dziś.

Zdzisław
Zdzisław Marczuk, fot. Grzegorz Tomaszkiewicz

Jest skrzypkiem, harmonistą ludowym oraz trębaczem. Wielokrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, dwukrotnie zdobył tam najwyższą nagrodę - Basztę. Został uhonorowany także przez Ministra Kultury i Sztuki Nagrodą Oskara Kolberga.

"Melodie przychodzą do mnie przy pracy". Posłuchaj rozmowy ze Zdzisławem Marczukiem
Pochodzi z muzykanckiej rodziny - jego pierwszymi nauczycielami byli ojciec, znany weselny muzykant oraz starszy brat Eugeniusz. W roku 1958 zdał egzaminy do szkoły muzycznej w Lublinie, niestety obowiązki związane z gospodarstwem nie pozwoliły mu do niej uczęszczać. Dzięki swojej determinacji został uczniem prof. Jana Brody w ognisku muzycznym w Białej Podlaskiej. Od wielu lat uczy i zachęca do nauki muzyki ludowej młodzież Podlasia. Jest autorem wielu oberków i polek, skomponował także pieśń poświęconą Matce Bożej. Wielokrotnie nagrywany przez Polskie Radio, zarówno podczas Festiwalu w Kazimierzu, jak i podczas indywidualnych spotkań. Założył wiele zespołów, m.in.: Kapelę Rodzinną Marczuków z Zakalinek, Kapelę Sąsiedzką, Kapelę Ludową Zdzisława Marczuka i Kapelę Rodzinną Zubowiczów, Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Zakalinek i Zespół "Leśniańskie nutki".


***
Marianna Bączek urodziła się w 1931 r. w Bandysiach. Śpiewa od dziecka, pieśni uczyła się od ojca - śpiewaka weselnego i pogrzebowego oraz stryja - skrzypka.

Adwentowe strachy Marianny Bączek. Posłuchaj rozmowy z artystką >>>
Jest laureatką wielu konkursów, pięciokrotnie uczestniczyła Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 2010 roku zdobyła tam Basztę. Z bogatego repertuaru śpiewaczego szczególnie ukochała sobie pieśni "leśne", ale nie stroni też od "skocnych" pieśni. Dawniej inicjowała śpiew kobiet podczas wesel, na których przez lata pełniła funkcję czepkarki.
Śpiew Marianny jest szczególnie ceniony przez pasjonatów muzyki ludowej, rekonstruujących dawny śpiew polski. Wraz z innymi śpiewaczkami z Bandyś jest zapraszana na warsztaty śpiewu kurpiowskiego. W 2011 r. wystąpiła na koncercie Muzyka źródeł - Kurpie, który zainaugurował Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja. Jej bogaty repertuar oraz opowieści o dawnych obrzędach wielokrotnie nagrywane były zarówno podczas Festiwalu w Kazimierzu, jak i w jej domu w Bandysiach.