"Ocean energii, potok wigoru". Wybieramy polską książkę 25-lecia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 10:00
Z okazji 25-lecia wolnej Polski wybieramy 25 najważniejszych polskich książek, które ukazały się w latach 1989-2014. Na uczestników SMS-owego głosowania czekają atrakcyjne nagrody.
Ocean energii, potok wigoru. Wybieramy polską książkę 25-lecia
Foto: Glow Images/East News

24 lutego na naszej antenie rozpoczęliśmy prezentację 100 najważniejszych pozycji książkowych z zakresu literatury pięknej oraz eseistyki literackiej, które zostały napisane w języku polskim w ostatnim ćwierćwieczu. Spośród nich w drodze głosowania słuchaczy wyłonimy zestaw dwudziestu pięciu kanonicznych dla tego okresu lektur.

Aby zagłosować na ważną, Państwa zdaniem, książkę, należy w dniach od 24 lutego do 4 czerwca wysłać SMS na numer 71211 wraz z przyporządkowanym każdej publikacji symbolem (A001, A002 itd.) oraz krótkim uzasadnieniem .

Można oczywiście zagłosować na kilka tytułów - po jednym w każdym SMS-ie. Wiadomości bez uzasadnienia nie będą rozpatrywane jako zgłoszenia do konkursu.

Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności

***


Autorzy trzech najciekawszych uzasadnień, wybrani przez jury złożone z redaktorów Programu 2, otrzymają następujące nagrody:

I miejsce - Laptop VAIO SVF1521F6EW o wartości 2599 zł brutto.
II miejsce - zestaw do kaligrafii marki Visconti o wartości 490 zł brutto.
III miejsce - zestaw do kaligrafii marki Visconti o wartości 490 zł brutto.

Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w audycji "Sezon na Dwójkę” 4 czerwca 2014 r. o godz. 18.00. Wtedy też zostaną ogłoszone tytuły książek, które zdobyły najwięcej głosów słuchaczy.

Laptop
Laptop VAIO SVF1521F6EW, pierwsza nagroda w konkursie "25 książek na 25-lecie". Fot. mat. promocyjne

 

Zestaw
Zestaw do kaligrafii marki Visconti, nagroda w konkursie "25 książek na 25-lecie". Fot. mat. promocyjne

Zobacz listę książek, na które można głosować

Zobacz więcej na temat: konkurs literatura
Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
morit2014-03-16 16:07 Zgłoś
To ma być 100 najważniejszych książek ostatnich 25 lat? Bez książek Zygmunta Kubiaka np. Przestrzeni dzieł wiecznych? Bez Homilii na Ewangelie dzieciństwa Przybylskiego. za to z ilus powieścidłami, na które szkoda czasu
login jakiego jeszcze nie ma2014-03-12 20:49 Zgłoś
I co, i to wszystko? No nie, chyba gdzieś zapodziała się druga połowa listy. 1/2 autorów nie znam, nawet o nich nie słyszałem, a przecież Dwójki słucham namiętnie. Owszem kilka książek czytałem ale co to za wybór z kilku zaledwie. A gdzie wielkie polskie powieści na miarę Krzyżaków, Pana Tadeusza, Lalki, Ziemi obiecanej, Akademii pana Kleksa? Czy przez ostatnie 25 lat powstawały w Polsce jedynie nowele, dzienniki, historyczne reminiscencje, biografie i pamiętniki z podróży, a w najlepszym razie jakieś grubsze tomiszcze nieśmiało pretendujące to miana klasyki? Zapewne przez to, że przeczytałem może z 10 pozycji, to nie widzę tu żadnej kandydatki na szkolną lekturę XXI wieku (bo czy może istnieć wyższy stopień uznania dla dzieła literackiego niż aprobata KEN i aktywny udział w obowiązku szkolnym dzieci i młodzieży). Jednym słowem: Niedosyt! No ale czasy też były trudne.
rycho3332014-03-05 21:26 Zgłoś
Mam wątpliwości, czy to dobry pomysł, że na liście znalazło sie po kilka pozycji tego samego autora. No i brak mi bardzo na tej liście IGNACEGO KARPOWICZA.
Jadzia spod lasu2014-02-25 07:03 Zgłoś
okej pomyliłam się. Witkowski jest.ale nadal dziwi nadreprezentacja Pilcha.
Jadzia spod lasu2014-02-25 06:08 Zgłoś
Brak Izabeli Filipiak jest zupełnie dla mnei niezrozumiały, tak samo jak pojawienie się aż trzech książek autorstwa Jerzego Pilcha. Moją najważniejszą książką ostatnich lat jest "Absolutna amnezja". Brakuje także na przykałd Bożeny Keff i "Utworu o Matce i Ojczyźnie". Jeśli jest ksiądz Tischner to powinien się tu znaleźć również Michał Witkowski jeśli nie za "Lubiewo", to na pewno za "Barbarę Radziwiłłównę z Jaworzna Szczakowej". Bardzo zachowawczy ten nowy kanon. Chyba nie o to jednak chodzi w dobrej literaturze.