Kto zastąpi Marqueza?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:00
- On jako jedyny wszedł na pewną ścieżkę i sam doszedł do jej końca. Młodzi autorzy latynoamerykańscy piszą raczej wbrew Macondo. Powstał nawet realistyczny nurt, którego twórcy używają żartobliwego określenia "McOndo" - mówił Carlos Marrodán Casas, tłumacz prozy zmarłego w tym roku Gabriela Garcii Marqueza.
Audio
Gabriel Garcia Marquez
Gabriel Garcia Marquez

Kolumbijczyk jest autorem takich książek jak "Sto lat samotności" (1967), "Jesień Patriarchy" (1975) czy "Miłość w czasach zarazy" (1985). W 1982 roku Gabriel Garcia Marquez został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu Szwedzka Akademia napisała, że nagrodę otrzymał za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Sam pisarz był zdania, że opisuje rzeczywistość, a nie świat fantazji...

- Co ciekawe, Marquez zaczynał karierę jako dziennikarz, uprawiając wszelkie z tym zawodem związane gatunki. Jego wczesna proza przypomina zresztą pod wieloma względami reportaż. Dopiero z czasem na powierzchni realizmu zaczynają się pojawiać "szczeliny metafizyczne" - opowiadał Carlos Marrodán Casas. - Barokowy język, z którym kojarzy nam się Marquez, pojawił się dopiero w opowiadaniu "Śmierć i pogrzeb Mama Grande" ze zbioru "W tym mieście nie ma złodziei". "Dziennikarz" postanowił pokazać, na co go stać, sięgając do tradycji hiszpańskiego baroku z jednej strony, literatury jarmarcznej z drugiej i łącząc to wszystko ze zdecydowanie nowoczesnymi środkami - wyjaśnił.

Nie chodziło jednak o czysty popis językowej wirtuozerii. - To próba powrotu do epoki homeryckiej, do opowieści przekazywanej z ust do ust i obrastającej w dygresje, opowieści wyrażającej przede wszystkim pamięć zbiorową - uważa gość Ewy Stockiej-Kalinowskiej.

A za co tak naprawdę świat pokochał Marqueza w latach 60. oraz 70.? I czemu dziś w Ameryce Łacińskiej próżno szukać jego następców. Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

mm/kd

Zobacz więcej na temat: Gabriel Garcia Marquez literatura
Czytaj także

Życie jest opowieścią. Gabriel Garcia Marquez i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 12:30
Gabriel Garcia Marquez był urodzonym gawędziarzem. Uwielbiał opowiadać i z najdrobniejszych sytuacji snuć anegdoty. - Te anegdoty urastały pod jego palcami jak ciasto - opowiada tłumacz, Carlos Marrodan Cassas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cataure wraca na pogrzeb króla

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
Po śmierci oszalałego olbrzyma zapytano Indianina Cataure, który kiedyś opuścił Macondo, uciekając przed zarazą bezsenności, dlaczego znów jest. „Wróciłem na pogrzeb króla”, odpowiedział.
rozwiń zwiń