X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piłsudskiego i Żeromskiego poróżniła niepodległość...

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 19:00
Czy można być jednocześnie inteligentem-idealistą i politykiem-pragmatykiem? Odpowiedź w audycji o burzliwych relacjach Piłsudskiego i Żeromskiego.
Audio
  • Piłsudskiego i Żeromskiego poróżniła niepodległość... (Dwójka)
Stefan Żeromski
Stefan Żeromski Foto: Wikipedia/domena publiczna

Żeromski od młodych lat związany był z ruchem niepodległościowym. Służył nawet w Legionach i przyjaźnił się z Piłsudskim. Co sprawiło, że w późniejszych latach ich stosunki się ochłodziły?

- Do pierwszego spięcia doszło już latem 1914 roku, gdy Żeromski odmówił złożenia przysięgi cesarzowi Austro-Węgier i nie mógł tym samym wstąpić w szeregi Pierwszej Kadrowej - przypomniała dr Anna Pycka. - W okresie walki o niepodległość połączyła ich wspólnota tożsamości polskiego inteligenta. W wolnej Polsce Żeromski pozostał marzycielem, a Piłsudski stał się politycznym pragmatykiem - skwitował prof. Gregorz Nowik.

Tytuł audycji: Piłsudski i Żeromski
Prowadziła:
Iwona Malinowska

Goście: dr Anna Pycka (autorka albumu wydanego z okazji 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego),  Maciej Wojtyszko (reżyser, autor sztuki "Chryje z Polską"), prof. dr hab. Gregorz Nowik (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 11.11.2014
Godzina emisji:
17.00

mm, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramat i zgorszenie. Nieznana biografia Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 13:00
– W trakcie przygotowywania edycji listów Żeromskiego musiałem skonfrontować obiegową wiedzę o pisarzu z dokumentami. I doszedłem do wniosków zdumiewających – opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Jerzy Adamczyk, znawca twórczości i edytor sześciu tomów korespondencji autora "Wiernej rzeki".
rozwiń zwiń