Polskie Radio
Section05
Stefan Żeromski

Stefan Żeromski - "Przedwiośnie". Czyta Krzysztof Banaszyk

Stefan Żeromski, na którego prozie wychowały się przynajmniej dwa pokolenia Polaków, nie należy dzisiaj do autorów mainstreamowych. Inicjator Polskiej Akademii Literatury, założyciel i pierwszy prezes polskiego oddziału PEN Clubu zmarł w listopadzie 1925 roku. W 1924 roku ukazała się powieść "Przedwiośnie", której fragmenty będziemy powtarzać w "Literackiej sjeście" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 15.00.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Żeromski

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 102. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz Stanisław Różewicz KSIĄŻKA książki humor satyra historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci poezja proza wiersze

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj mija 7. rocznica śmierci Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Cannes FILM film polski kino Solidarność literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Władysław Reymont Stanisław Lem HISTORIA

"Popioły" Stefana Żeromskiego. Wojna, Napoleon i rodowe legendy

7 czerwca 1902 roku na łamach "Tygodnika Ilustrowanego" ukazał się pierwszy odcinek "Popiołów" Stefana Żeromskiego, powieści historycznej, której akcja toczy się w czasach wojen napoleońskich. Pisząc swoje dzieło, autor inspirował się własnymi doświadczeniami oraz losami swojej rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Żeromski literatura Andrzej Wajda Henryk Sienkiewicz wojna polsko-bolszewicka pisarz pisarze i poeci

Nowy "Radiobook": "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Jako pierwszą czerwcową propozycję w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy nowelę Stefana Żeromskiego "Rozdzióbią nas kruki, wrony…". Autor był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla i był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, nic dziwnego więc, że w cyklu sięgamy po jego tekst, już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Olgierd Łukaszewicz Stefan Żeromski

Stanisław Brzozowski – gruźlik, socjalista i domniemany zdrajca Polski

30 kwietnia 1911 roku we Florencji zmarł Stanisław Brzozowski – filozof i  jeden z czołowych literatów Młodej Polski. Mimo iż jego życie było krótkie i w dużej mierze obciążone chorobą, to pisarzowi udało się zostawić po sobie pokaźny dorobek literacki. Do najważniejszych dzieł artysty należą powieść "Płomienie", studium "Legenda Młodej Polski" i "Pamiętnik", który ujawnia czytelnikom, jak wyglądał ostatni rok życia Brzozowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brzozowski Młoda Polska literatura KSIĄŻKA Stefan Żeromski socjalizm

Nowy "Radiobook": "Echa leśne" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Skoro Stefan Żeromski, czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla, był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, to nic dziwnego, że po raz kolejny w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy do tekstu jego autorstwa. Tym razem prezentujemy nowelę "Echa leśne". To pierwszy z dwóch utworów Żeromskiego, opisujących losy rodziny Rozłuckich - kontynuację znajdziemy w powieści "Uroda życia".
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stefan Żeromski

"Żeromski w Rapperswilu". Wyjątkowa wystawa w kieleckim Muzeum Narodowym

Blisko 200 eksponatów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Stefana Żeromskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł: "Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu" i poświęcona jest pracy Stefana Żeromskiego w pierwszej na świecie polskiej placówce muzealnej – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kielce wystawa Stefan Żeromski muzeum Rapperswil

"Przedwiośnie" w teatrze na przedwiośniu 2023

Obserwujemy wielki powrót tytułów klasyki polskiej literatury/powieści do teatru. Młodzi i średniego pokolenia twórcy (reżyserzy, dramaturdzy, autorzy adaptacji) podejmują udane próby realizacji sztuk na podstawie klasyki, a także kanonicznych lektur: "Noce i dnie" (Teatr Horzycy w Toruniu) "Cudzoziemka" (Teatr Polski w Poznaniu), "Nad Niemnem" (Teatr Osterwy w Lublinie). W Teatrze Miejskim w Gdyni przygotowywana jest adaptacja "Jądra ciemności". Tam również odbędzie się kolejna premiera adaptacji klasyki literatury światowej, czyli "Czarodziejskiej góry". W tym sezonie aż dwa teatry warszawskie przygotowały premiery na podstawie dzieła Lewisa Carrolla (Ateneum oraz Teatr Narodowy, w którym premiera niebawem).  
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Dariusz Pieróg TEATR wystawa CSW Zamek Ujazdowski premiera Stefan Żeromski Trójka