"Mówić prawdę do końca". Żegnamy Feliksa Netza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 16:30
W Dwójce wspominaliśmy zmarłego 12 kwietnia Feliksa Netza - wybitnego pisarza i poetę związanego ze Śląskiem, cenionego tłumacza, autora licznych słuchowisk radiowych.
Audio
  • Feliksa Netza wspominają Anna Sekudewicz i Maciej Szczawiński (Wybieram Dwójkę)
Feliks Netz był m.in. nagradzanym autorem słuchowisk Polskiego Radia
Feliks Netz był m.in. nagradzanym autorem słuchowisk Polskiego RadiaFoto: PAP/Barbara Ostrowska

Feliks Netz w latach 1960-72 pracował w Polskim Radiu, a do 1986 r. był związany z tygodnikiem "Panorama". Był autorem m.in. słuchowiska "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" o wydarzeniach w kopalni Wujek w stanie wojennym.

- Płakałam przy tym słuchowisku jak bóbr. Obok mnie w czasie kolaudacji siedział przywódca strajku Stanisław Płatek i córka jednego z zamordowanych górników. Wszyscy troje płakaliśmy kilkakrotnie w czasie różnych fragmentów tego słuchowiska. Ten tekst był niesamowity w swojej warstwie filozoficznej i jednocześnie tak oszczędny - opowiadała w Dwójce Anna Sekudewicz, dziennikarka współpracująca przez wiele lat z Feliksem Netzem.

Śląskiego poetę wspominał również Maciej Szczawiński. - Był jedną z ostatnich wybitnych osób, które przerastały wszelkie normy, jeśli chodzi o sztukę, jak i jeśli chodzi o życie. W dedykacji tomiku wierszy "Krzyk sowy" napisał mi: Pamiętaj, że tę książkę pisał człowiek wolny - mówił dziennikarz, podkreślając, jak wielkie znaczenie dla Feliksa Netza, zwłaszcza w ostatnich latach jego życia, miała owa wolność. - Był to rodzaj wolności egzystencjalnej, najtrudniejszej, kiedy nie musimy się już o nic starać, o żadną poprawność, poza jedną: żeby być człowiekiem, mówić prawdę do końca. Takie też było jego przesłanie: byśmy potrafili wybić się na tego typu wolność, także duchową.

***

Prowadzi: Ewa Niewiadomska z Radia Katowice

Goście: Anna Sekudewicz, Maciej Szczawiński (dziennikarze, przyjaciele Feliksa Netza)

Data emisji: 13.04.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę.

***

W niedzielę, 19 kwietnia, przypomnimy w Dwójce słuchowisko Feliksa Netza "Łowca komarów", w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego (w obsadzie m.in. Andrzej Grabarczyk, Marek Obertyn, Teresa Lipowska, Ewa Ziętek, Janusz Bukowski).

A od poniedziałku, 20 kwietnia, w cyklu "Głosy z przeszłości", słuchać będziemy archiwalnych gawęd Feliksa Netza o swoim życiu i swojej twórczości.

jp/asz