X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mówić prawdę do końca". Żegnamy Feliksa Netza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 16:30
W Dwójce wspominaliśmy zmarłego 12 kwietnia Feliksa Netza - wybitnego pisarza i poetę związanego ze Śląskiem, cenionego tłumacza, autora licznych słuchowisk radiowych.
Audio
  • Feliksa Netza wspominają Anna Sekudewicz i Maciej Szczawiński (Wybieram Dwójkę)
Feliks Netz był m.in. nagradzanym autorem słuchowisk Polskiego Radia
Feliks Netz był m.in. nagradzanym autorem słuchowisk Polskiego RadiaFoto: PAP/Barbara Ostrowska

Feliks Netz w latach 1960-72 pracował w Polskim Radiu, a do 1986 r. był związany z tygodnikiem "Panorama". Był autorem m.in. słuchowiska "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" o wydarzeniach w kopalni Wujek w stanie wojennym.

- Płakałam przy tym słuchowisku jak bóbr. Obok mnie w czasie kolaudacji siedział przywódca strajku Stanisław Płatek i córka jednego z zamordowanych górników. Wszyscy troje płakaliśmy kilkakrotnie w czasie różnych fragmentów tego słuchowiska. Ten tekst był niesamowity w swojej warstwie filozoficznej i jednocześnie tak oszczędny - opowiadała w Dwójce Anna Sekudewicz, dziennikarka współpracująca przez wiele lat z Feliksem Netzem.

Śląskiego poetę wspominał również Maciej Szczawiński. - Był jedną z ostatnich wybitnych osób, które przerastały wszelkie normy, jeśli chodzi o sztukę, jak i jeśli chodzi o życie. W dedykacji tomiku wierszy "Krzyk sowy" napisał mi: Pamiętaj, że tę książkę pisał człowiek wolny - mówił dziennikarz, podkreślając, jak wielkie znaczenie dla Feliksa Netza, zwłaszcza w ostatnich latach jego życia, miała owa wolność. - Był to rodzaj wolności egzystencjalnej, najtrudniejszej, kiedy nie musimy się już o nic starać, o żadną poprawność, poza jedną: żeby być człowiekiem, mówić prawdę do końca. Takie też było jego przesłanie: byśmy potrafili wybić się na tego typu wolność, także duchową.

***

Prowadzi: Ewa Niewiadomska z Radia Katowice

Goście: Anna Sekudewicz, Maciej Szczawiński (dziennikarze, przyjaciele Feliksa Netza)

Data emisji: 13.04.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę.

***

W niedzielę, 19 kwietnia, przypomnimy w Dwójce słuchowisko Feliksa Netza "Łowca komarów", w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego (w obsadzie m.in. Andrzej Grabarczyk, Marek Obertyn, Teresa Lipowska, Ewa Ziętek, Janusz Bukowski).

A od poniedziałku, 20 kwietnia, w cyklu "Głosy z przeszłości", słuchać będziemy archiwalnych gawęd Feliksa Netza o swoim życiu i swojej twórczości.

jp/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak