Polskie Radio
Section05
tłumacz

Prof. Ewa Thompson: w Rosji logika Arystotelesa nie była studiowana

- Trzeba pamiętać, że Rosjanie nie mieli filozofii sensu stricto aż po dość późny wiek XIX. Chodzi o czysto matematyczną logikę - tłumaczyła w Dwójce prof. Ewa Thompson, slawistka, autorka wielu artykułów z dziedziny literaturoznawstwa i politologii. W 2020 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Transatlantyk, przyznawaną przez Instytut Książki dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą. 
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Dwójka Jakub Kukla Kresy Rosja

Andrzej Kijowski. Intelektualny prowokator

29 czerwca 1985 roku w Warszawie zmarł prozaik, eseista, krytyk literacki i scenarzysta filmowy, Andrzej Kijowski. Nie zostawił po sobie dzieła, która można by nazwać jego opus magnum, które jest summą jego dokonań twórczych. Należy jednak do tych rzadkich intelektualistów, którzy zdołali odcisnąć swoje piętno w bardzo wielu dziedzinach, jakimi się zajmowali.
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura literatura polska tłumacz Andrzej Kijowski Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has PRL

Korespondencja Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim

Józef Łobodowski to wciąż mało znany poeta, tłumacz literatury ukraińskiej, żołnierz kampanii wrześniowej, po wojnie emigrant w Hiszpanii. Odegrał ważną rolę w budowaniu dialogu polsko-ukraińskiego po 1945 roku, uznawany był przez Ukraińców za tego, który zbudował pomosty między dwoma literaturami, sprawy polsko-ukraińskie to bardzo ważna część jego korespondencyjnej rozmowy z red. paryskiej "Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Józef Łobodowski stosunki polsko-ukraińskie tłumacz literatura Dwójka Dorota Gacek

Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu

10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – w czwartek o godz. 16.00 zostanie otwarty Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Impreza będzie trwać trzy dni. W jej trakcie dwie poetki zostaną uhonorowane Nagrodą Literacką Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA poezja Gdańsk Ukraina Albania tłumacz języki obce język polski pomorskie

Małgorzata Ciunović: język najszybciej zmienia się w warstwie młodzieżowej

- Najwięcej zmian w leksyce obserwujemy w slangu młodzieżowym. Te zmiany bardzo szybko postępują i słowa, które jeszcze niedawno były w użyciu, za rok okazują się już niemodne i trudno za tym nadążyć - mówiła w "Poranku Dwójki" językoznawczyni Małgorzata Ciunović, uczestniczka zakończonego w ubiegłym tygodniu V Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz język polski Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Ukraińscy uchodźcy w Polsce – bariera językowa jednym z największych wyzwań

Bariera językowa to obecnie największy problem, z którym mierzą się przybywający do Polski uchodźcy. Choć języki polski i ukraiński są do siebie podobne, dla wielu ludzi nasza mowa jest niezrozumiała. Ułatwieniem mogą być dla nich kursy językowe, które ruszyły już m.in. w Opolu. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie pomoc Trójka Łukasz Sobolewski język polski tłumacz wolontariat Opole uchodźcy

"Skąpy Gombrowicz, nieufny Cortázar". Życiowe przypadki Zofii Chądzyńskiej

- Zadzwonił telefon, odbieram, a tam: "Tu Witoldo, Witoldo Gombrowicz. Czy zechcę odwiedzić jego niskie progi. Będzie całe Buenos Aires i koktajl na sto dwa". No to się wybrałam… - opowiadała w jednej ze swoich barwnych gawęd Zofia Chądzyńska. 24 lutego mija 110. rocznica urodzin tej znakomitej tłumaczki.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Argentyna Witold Gombrowicz Julio Cortazar wspomnienie

"Kuzynka i tłumaczka dzieł Josepha Conrada". Postać Anieli Zagórskiej

- Mówiąc o Anieli Zagórskiej jako kuzynce i tłumaczce dzieł Conrada, nie sposób nie powiedzieć choćby kilku zdań o samym Korzeniowskim - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 Maryna Miklaszewska. O kuzynce Josepha Conrada mówiła także Magdalena Merta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura tłumacz KSIĄŻKA książki Uniwersytet Jagielloński Józef Korzeniowski Joseph Conrad Powstanie Styczniowe II wojna światowa Syberia historia Polski