X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkie romanse i skandale: Dagny Przybyszewska. Norweska Aspazja

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2009 15:48
28 lipca 2009, godz. 22:25
Audio

Opowieść o Dagny Juel-Przybyszewskiej, pochodzącej z Norwegii pianistce, żonie Stanisława Przybyszewskiego - idola pokolenia Młodej Polski.

W kołach berlińskiej, a potem krakowskiej bohemy, nosiła Dagny miano Norweskiej Aspazji, podobnie jak mądra i uczona, wrażliwa na piękno sztuki - żona Peryklesa ateńskiego. Gdy Dagny urzeczona ideą feminizmu przybyła w roku 1893 do Berlina, natychmiast stała się muzą artystów szukających w tym mieście impulsu do tworzenia nowej sztuki. Wielbił i malował ją Edward Munch, podziwiał Ryszard Dehmel, wreszcie zakochał się w niej i poślubił ją Stanisław Przybyszewski. Jedynie dramatopisarz August Strindberg, odrzucony wielbiciel, zapałał do niej nienawiścią. Być może ta nienawiść, jak również samobójstwo zakochanej w Przybyszewskim kobiety, sprawiło że małżonkowie przenieśli się do Krakowa. Rolę Dagny w słuchowisku Bożeny Markowskiej kreuje Anna Romantowska a Tadeusz Borowski wciela się w postać Stanisława Przybyszewskiego. Słuchowisko reżyserował Waldemar Modestowicz,***
Dagny wraz ze Stanisławem Przybyszewskim opuszczają Berlin  i przenoszą sie do Krakowa. Tu Dagny podobnie, jak w Berlinie, staje się przedmiotem westchnień wielu artystów - wielbi ją Stanisław Wyspiański, pod jej urokiem pozostaje również Tadeusz Boy-Żeleński, jednak Dagny zaniedbywana przez męża, z trudem ucząca się polskiego, w Krakowie czuje się coraz bardziej obco. Za namową męża ulegając propozycji Władysława Emeryka - przyjaciela Przybyszewskiego wyjeżdża do Tibilisi. Tam rozgrywa się ostatni akt dramatu. W 1901 r. Dagny ginie zastrzelona przez Emeryka, który przejął rolę "przeznaczenia" i skrócił cierpienia zakochanej i zdradzanej żony. Rolę Dagny Przybyszewskiej  w słuchowisku Bożeny Markowskiej wyreżyserowanym przez Waldemara Modestowicza , kreuje Anna Romantowska , w roli  Stanisława Przbyszewskiego - Tadeusz Borowski, jako Władysław Emeryk - Włodzimierz Press.


Część druga słuchowiska Bożeny Markowskiej - 3 sierpnia o godz. 22.25.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak