X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkie romanse i skandale: Maria Morska - muza Skamandrytów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 16:44
11 sierpnia 2009, godz. 22:30
Audio

"Pal opium życia. Nie żałuj snów" - tak pisała Maria Morska w liście do Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

W cyklu "Wielkie romanse i skandale" przedstawiamy biografię niezwykłej kobiety, muzy Skamandrytów, deklamującej ich wiersze w kawiarni "Pod Pikadorem", potem publicystki "Wiadomości Literackich" ukrywającej się pod męskim pseudonimem Marjusz Dawn.

Maria Morska to sceniczny pseudonim Marii Frenkiel. Urodziła się ok. 1895 roku w Kaliszu, byłą żoną wybitnego matematyka Bronisława Knastera, obiektem wielkiej fascynacji zarówno Anny Iwaszkiewiczowej jak i Antoniego Słonimskiego. W czasie wojny przeżyła dramatyczne chwile ukrywając się we Lwowie w jednym mieszkaniu ze swoim mężem oraz kochankiem Hermanem Rubinrautem. Zmarła prawdopodobnie śmiercią samobójczą w maju 1945 roku.

Biografię tej niezwykłej kobiety, nazywanej "jedynaczką Skamandra" przedstawi w audycji Hanna Faryna-Paszkiewicz, autorka książki "Opium życia. Niezwykła historia Marii Morskiej, muzy Skamandrytów". Fragmenty tekstów publicystycznych Marii Morskiej przeczyta Elżbieta Kijowska.

Dorota Gacek zaprasza.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak