REKLAMA

Od faktów do fikcji: Dandys zmienia skórę. O Brunonie Jasieńskim

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 16:09
5 stycznia 2010, godz. 21:30

 "Złamany moralnie i fizycznie po nieprzerwanej stójce, podpisałem w przypływie rozpaczy podyktowane mi oświadczenie, w którym przyznałem się do przestępstw przeze mnie niepopełnionych. Miałem nadzieję, że za tę cenę kupię sobie śmierć. Jeśli jesteście przekonani o mojej winie (nie jestem w stanie udowodnić swej niewinności) - rozstrzelajcie mnie. Nie pozwólcie mnie więcej męczyć. Jest to moja ostatnia i jedyna prośba. Naprawdę nie mam już więcej sił" - tak pisał Bruno Jasieński w piśmie do Nikołaja Jeżowa z 21 września 1937.

Ten i wiele innych wstrząsających dokumentów z ostatnich chwil życia poety rozstrzelanego w Moskwie 17 września 1938 roku i prawdopodobnie pochowanego w zbiorowej mogile ofiar "wielkiej czystki" w podmoskiewskim Butowie znaleźć możemy w wydanej niedawno biografii pisarza "Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim". Napisał ją Krzysztof Jaworski - poeta i historyk literatury, pracownik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, od 15 lat zajmujący się życiem i twórczością autora "Buta w butonierce".

W audycji Krzysztof Jaworski opowie o powikłanej biografii Brunona Jasieńskiego, który był cudownym dzieckiem, potem skandalizującym poetą futurystycznym, następnie dziennikarzem w Paryżu, by w końcu - wyrzekając się polskości zostać pisarzem radzieckim sławiącym zalety komunizmu. I wreszcie oskarżony o szpiegostwo ginie w czasie masowych czystek stalinowskich.

POSŁUCHAJ   AUDYCJIWiersze Jasieńskiego i fragmenty dokumentów biograficznych przeczyta Adam Bauman. Całość opracowała Dorota Gacek.