X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od faktów do fikcji: Dandys zmienia skórę. O Brunonie Jasieńskim

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 16:09
5 stycznia 2010, godz. 21:30
Audio

 "Złamany moralnie i fizycznie po nieprzerwanej stójce, podpisałem w przypływie rozpaczy podyktowane mi oświadczenie, w którym przyznałem się do przestępstw przeze mnie niepopełnionych. Miałem nadzieję, że za tę cenę kupię sobie śmierć. Jeśli jesteście przekonani o mojej winie (nie jestem w stanie udowodnić swej niewinności) - rozstrzelajcie mnie. Nie pozwólcie mnie więcej męczyć. Jest to moja ostatnia i jedyna prośba. Naprawdę nie mam już więcej sił" - tak pisał Bruno Jasieński w piśmie do Nikołaja Jeżowa z 21 września 1937.

Ten i wiele innych wstrząsających dokumentów z ostatnich chwil życia poety rozstrzelanego w Moskwie 17 września 1938 roku i prawdopodobnie pochowanego w zbiorowej mogile ofiar "wielkiej czystki" w podmoskiewskim Butowie znaleźć możemy w wydanej niedawno biografii pisarza "Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim". Napisał ją Krzysztof Jaworski - poeta i historyk literatury, pracownik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, od 15 lat zajmujący się życiem i twórczością autora "Buta w butonierce".

W audycji Krzysztof Jaworski opowie o powikłanej biografii Brunona Jasieńskiego, który był cudownym dzieckiem, potem skandalizującym poetą futurystycznym, następnie dziennikarzem w Paryżu, by w końcu - wyrzekając się polskości zostać pisarzem radzieckim sławiącym zalety komunizmu. I wreszcie oskarżony o szpiegostwo ginie w czasie masowych czystek stalinowskich.

POSŁUCHAJ   AUDYCJIWiersze Jasieńskiego i fragmenty dokumentów biograficznych przeczyta Adam Bauman. Całość opracowała Dorota Gacek.
 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak