Polskie Radio
Section05
Kielce

Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010"

"Polski mężczyzna 1910-2010" to tytuł najnowszej wystawy w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach). Na ekspozycję składają się obrazy i rzeźby, które przedstawiają mężczyzn w rolach społecznych i zawodowych, jakie pełnili w ciągu stu lat. Na dziełach artystów takich jak Maja Berezowska czy Henryk Czarnecki ukazani są m.in. górnicy, rolnicy, biznesmeni, ojcowie i mężowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kielce Jakub Domoradzki

"Świat pierwszych elementów". Rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Jeden z największych twórców XX-wiecznej polskiej literatury, Gustaw Herling-Grudziński, urodził się 20 maja 1919 roku. – Mój kraj lat dziecinnych muszę nosić w sercu, bo w rzeczywistości jego już prawie nie ma – opowiadał pisarz w archiwalnym radiowym nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński dzieciństwo Kielce Kielecczyzna świętokrzyskie wspomnienie Włodzimierz Bolecki literatura

Dobry wojak Szwejk i inni, czyli pochwała kpiny z armii, wojny i biurokracji

20 maja na kieleckim deptaku stanie figura jednego z najbardziej znanych bohaterów literackich: dobrego wojaka Szwejka. Okazją jest fakt, że w tym roku obchodzimy 100-lecie śmierci i 140-lecie urodzin Jarosława Haszka, twórcy tej słynnej postaci. Dobry wojak Szwejk wpisuje się w całą galerię postaci światowej kultury, które kpią z wojny, armii i biurokracji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA KULTURA literatura FILM Tomasz Miara Michał Kowarski Kielce Trójka Jarosław Haszek dobry wojak Szwejk

Prezentacja nowoczesnego sprzętu z całego świata. Ruszają targi bezpieczeństwa publicznego Polsecure

W Kielcach zaczynają się targi Polsecure - jedna z największych wystaw poświęconych bezpieczeństwu i uzbrojeniu służb mundurowych. W tym roku odbędą się one pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy wsparciu Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony świętokrzyskie Kielce bezpieczeństwo Polska Grupa Zbrojeniowa służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA

"Żeromski w Rapperswilu". Wyjątkowa wystawa w kieleckim Muzeum Narodowym

Blisko 200 eksponatów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Stefana Żeromskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł: "Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu" i poświęcona jest pracy Stefana Żeromskiego w pierwszej na świecie polskiej placówce muzealnej – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kielce wystawa Stefan Żeromski muzeum Rapperswil

Wybory coraz bliżej. Wiceszef MSZ: to będzie wybór między rozbrajaniem Polski, a tym co jest teraz

- Najbliższe wybory parlamentarne będą wyborem między tym co było a tym co jest teraz. Czyli między rozbrajaniem Polski, niedbaniem o interesy państwa polskiego a wzmacnianiem polskiego bezpieczeństwa, polskiej armii – powiedział w Kielcach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Wawrzyk Kielce wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość

Lidia Nowak: Polska po trzydziestu latach na emigracji jest zupełnie inna

Trzydzieści lat temu wygrałam w loterii Zieloną Kartę. Wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych z dwiema małymi córkami. Czas płynął, chcieliśmy, żeby skończyły szkołę, później poszły na studia i właściwie już nie myśleliśmy o powrocie do Polski. Przełomem była pandemia. Zostaliśmy odcięci od świata, od rodziny, od bliskich. I te lata nieobecności w Polsce oraz ta samotność przeważyły. Podjedliśmy decyzję o powrocie do kraju – wspomina Lidia Nowak.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia w USA wiza amerykańska rodzina rodzina na swoim Chicago Floryda Kraków Kielce Małgorzata Frydrych

NASZ NEWS Grand Hotel Kielce odwołuje antyukraińską debatę. Jako pierwsi informowaliśmy o sprawie

Portal PolskieRadio24.pl jako pierwszy poinformował o antyukraińskiej debacie w Kielcach, która miała odbyć się w marcu. Miały być na niej głoszone tezy takie jak: "Polska prowadzi agresywną politykę względem Białorusi". Po naszej publikacji Grand Hotel Kielce (to tam miała odbyć się debata) poinformował, że "rezerwacja sali konferencyjnej na potrzeby wydarzenia została anulowana".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Kielce społeczeństwo wojna na Ukrainie POLSKA

NASZ NEWS Antyukraińska debata w Kielcach. Czy to początek nowej rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej?

"Polska prowadzi agresywną politykę względem Białorusi, co utrudnia Polsce uzyskanie statusu mocarstwa", a także "wojna na Ukrainie prowadzona jest przez establishment w celu grabieży ukraińskich terenów". Takie tezy głoszą prelegenci zaplanowanego na marzec w Kielcach spotkania pt. "Czy grozi nam wojna". Do jego uwiarygodnienia wykorzystano bezprawnie logo Sejmu RP. Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, ostrzega przed kampaniami, których celem jest podsycanie wrogości i braku zaufania wśród ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie Kielce wojna 2023 Europa polityka Rosja

Kielce wciąż walczą. Prezes zwraca się do prezydenta miasta

Industria Kielce we wtorkowy wieczór wydała komunikat ws. najbliższej przyszłości jednego z najlepszych zespołów piłki ręcznej w Europie. Wciąż nie wiadomo jak będą wyglądały kolejne miesiące 19-krotnego mistrza Polski w związku z utratą głównego sponsora. Prezes klubu Bertus Servaas wystosował otwarty list do prezydenta Kielc Bogdana Wenty.
Zobacz więcej na temat:  VIVE Kielce Łomża Industria Kielce superliga piłkarzy ręcznych Piłka ręczna SPORT bogdan wenta Kielce

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Powstanie Styczniowe historia Polski HISTORIA 1963 literatura literatura polska książki Kielce Lublin Warszawa Rosja zbrodnie wojenne lalka