Polskie Radio
Section05
Kielce

Mars znów w Kielcach. Przed nami 8. edycja zawodów European Rover Challenge

Zakończyła się rejestracja zespołów uniwersyteckich do ósmej edycji prestiżowych zawodów European Rover Challenge. Blisko 100 drużyn z całego świata wystartuje w prestiżowych zawodach robotów marsjańskich w Polsce. - Tegoroczną edycję wyróżnia pojawienie się zespołów, których do tej pory nie widzieliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Mars Kielce kosmos Dorota Truszczak

Polskim autobusem elektrycznym... w przyszłość

W Kielcach trwają targi TransExpo. To najważniejsze wydarzenie branży autobusowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Słowem odmienianym przy stoiskach przez wszystkie przypadki była ekologia. Dlatego dominowały i wzbudzały największe zainteresowanie autobusy z napędem elektrycznym, wodorowym bądź hybrydowym: właściwie każda chcąca się liczyć na rynku firma miała taki pojazd w ofercie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pojazdy elektryczne autobus premiera Kielce Paweł Turski Tomasz Miara Trójka motoryzacja

Spektakle, rozmowy i… Ingmar Bergman. Święto międzynarodowego teatru w Kielcach

Spektakl muzyczny dla dorosłych, niebanalne adaptacje lektur szkolnych, warsztaty, rozmowy, czytanie dramatów, a ponadto segment poświęcony Ingmarowi Bergmanowi – to wszystko wypełnia program 3. edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. O tym, co dokładnie będzie działo się pomiędzy 2 września a 12 października w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, opowiada jego dyrektor Marcin Zawada.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA TEATR Kielce Marcin Zawada

Wiesław Gołas nie żyje. Aktor za miesiąc kończyłby 91 lat

Odtwórca wielu ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych zmarł w czwartek nad ranem. Znany z wielu ról kabaretowych i filmowych, dał się zapamiętać choćby z gry w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" czy "Czterdziestolatek". Podczas ostatnich urodzin mówił Polskiej Agencji Prasowej: "Nie przewidywałem dla siebie takiego poważnego wieku, ale skoro w niebie tak zarządzono, to się nie sprzeciwiam". 
Zobacz więcej na temat:  kabaret Kielce wilk Warszawa TVP odeszli 2021 W POLSKIM RADIU

Zarząd stanowią tu zwierzęta. "Lato z Radiem" w Parku Etnograficznym w Tokarni​

Park Etnograficzny w Tokarni liczy sobie aż 65 hektarów, a na jego terenie znajduje się około 100 wyjątkowych budynków. Zarząd parku stanowią zaś… zwierzęta. - To jest główny element, który przyciąga dzieciaki z miasta - mówi Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. Czym są kurna chata, pierzchnickie mazidło i świętokrzyska zapaska? Sprawdziła to reporterka "Lata z Radiem" Małgorzata Raducha.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Roman Czejarek Małgorzata Raducha wieś Kielce

Kosmiczne zawody w Kielcach. "Mamy największy sztuczny tor marsjański w Europie"

W Kielcach odbywa się European Rover Challenge, czyli największe europejskie wydarzenie robotyczne. Kilkadziesiąt zespołów z całego świata bierze właśnie udział w kosmicznych konkurencjach na specjalnym torze marsjańskim. - Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym coś takiego robimy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator i pomysłodawca European Rover Challenge.
Zobacz więcej na temat:  Mars Dorota Truszczak kosmos Kielce