"Opis nieszczęścia". Sebald jako czytelnik

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 20:30
- To zdecydowanie czytelnik gorący, do którego literatura przemawia tak, jak przemawia do wszystkich życie. To coś prawdziwego, co nas naprawdę boli, smuci czy cieszy - podkreślała Małgorzata Łukasiewicz. Okazją do rozmowy o znakomitym pisarzu była wydana właśnie w Polsce jego książka "Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze".
Audio
  • Wokół książki W.G. Sebalda "Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze" (Wybieram Dwójkę)
Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze, okładka książki
"Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze", okładka książkiFoto: mat. prom.

"Opis nieszczęścia zawiera w sobie możliwość jego przezwyciężenia" - pisał w jednej ze swoich książek krytycznoliterackich W.G. Sebald. Zmarły w 2001 roku w wieku 57 lat niemiecki prozaik ma w naszym kraju wielu oddanych czytelników. Uznanie przyniosły mu przede wszystkim cztery książki "Czuję. Zawrót głowy", "Wyjechali", "Pierścienie Saturna" oraz "Austerlitz".

Mapy bólu, historie znikania. Twórczość W.G. Sebalda >>>

Ale Sebald nie tylko był twórcą tych trudnych do określenia gatunkowego próz. Był również literaturoznawcą, krytykiem, wykładowcą Uniwersytetu Wschodniej Anglii w Norwich. Wybór jego dwunastu szkiców poświęconych wybitnym europejskim pisarzom oraz jednemu niemieckiemu malarzowi, przyjacielowi autora, znaleźć możemy w wydanej właśnie książce zatytułowanej "Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze". Bohaterami szkiców Sebalda są m.in. Franz Kafka, Joseph Roth, Elias Canetti, Jean Jaques Roussea’u, Jean Amery.

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Goście: Małgorzata Łukasiewicz (tłumaczka wszystkich wydanych do tej pory w Polsce książek Sebalda) oraz Arkadiusz Żychliński (autorem posłowia do omawianego tomu)

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".


Zobacz więcej na temat: literatura Dorota Gacek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Opis nieszczęścia". W.G. Sebald o literaturze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 20:01
- Te eseje nie są ściśle akademickie. Właściwie jest to bardzo osobiste, uważane czytanie pisarzy. On był jakby w kontrze do języka uniwersyteckiego - mówiła Justyna Sobolewska o W.G. Sebaldzie i jego tomie "Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze".
rozwiń zwiń