Mężczyźni na czarnych obrazach

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 05:52
Jacek Dehnel - ceniony poeta, tłumacz i prozaik - opowiada o swojej nowej książce "Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goyanowa".
Audio
  • Jacek Dehnel o swojej nowej książce "Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goyanowa"

- W tej książce współczułem wszystkim bohaterom, bo oni są wszyscy godni współczucia, a równocześnie żadnego z nich tak naprawdę nie lubiłem - mówił w "Sezonie na Dwójkę" Jacek Dehnel o swojej nowej powieści. Książka, która ukaże się w księgarniach na początku marca, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza - wybitnego malarza, o niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec. To, jak powiedział autor tej historii, opowieść o przerażeniu rodziną.

/

Na kształt tej opowieści miało oczywiście wpływ malarstwo Francisca Goi - przede wszystkim cykl "Czarnych obrazów". - Pierwszego Goyę widziałem, mając chyba lat siedem, znałem go z albumów i z wystaw, to mi się przez lata odkładało - mówił Jacek Dehnel.  W "Saturnie" znajdziemy między innymi ekfrazy - teksty bezpośrednio nawiązujące do dzieł malarza, swoiste monologi tego, który maluje te ciemne, tajemnicze, niepokojące obrazy.

Aby posłuchać, co Jacek Dehnel mówi o swojej nowej książce - o Goi, o melancholii, o zimowej Warszawie -  wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

 

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Czytaj także

Hartwig i Dehnel w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 09:13
O Radiu, nowych wierszach i powieścią zainspirowanych podróżach.
rozwiń zwiń