Gustaw Herling-Grudziński odkryty na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 06:07
W Neapolu prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczcili polskiego pisarza. Z tej okazji uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony autorowi "Innego świata".
Audio
Gustaw Herling-Grudziński w swoim pokoju w pawilonie
Gustaw Herling-Grudziński w swoim pokoju w pawilonieFoto: Bohdan Paczowski, Maisons-Laffitte,1987, Archiwum Instytutu Literackiego

W obecności prezydentów: Bronisława Komorowskiego, Giorgio Napolitano oraz Joachima Gaucka odsłonięto tablicę pamiątkową na neapolitańskim domu przy via Crispi 69, w którym przez ponad czterdzieści lat mieszkał Gustaw Herling-Grudziński. Zobacz więcej

Z tej wyjątkowej okazji prezentujemy zbiór unikatowych nagrań, nieznanych fotografii i tekstów poświęconych autorowi "Innego świata".
Na stronie herling.polskieradio.pl znajdziemy wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia składające się na jedyną w swoim rodzaju autobiografię mówioną. Dzięki archiwalnym rozmowom, jakie przeprowadzili z nim dziennikarze Radia Wolna Europa oraz radiowej Dwójki, dowiemy się również, jak autor "Skrzydeł ołtarza" odczytuje własną twórczość, na co kładzie akcenty, jak komentuje swoich egzegetów.
Warto zwrócić uwagę na zapis wieczoru autorskiego, jaki odbył się w maju 1997 roku w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Niezwykle interesująca jest również, nieznana jeszcze szerzej, publikacja prof. Włodzimierza Boleckiego przedstawiająca zbiór informacji o Gustawie Herlingu-Grudzińskim zachowanych w aktach Instytutu Pamięci Narodowej.
W serwisie nie mogło zabraknąć nagrań i fotografii związanych z paryską "Kulturą" i współpracą pisarza z Jerzym Giedroyciem. Poza tym: wielogłos o twórczości, unikatowe wypowiedzi autora "Innego świata" oraz wiele fotografii.