REKLAMA

Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 09:00
W rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy wyjątkowe, rzadko publikowane nagranie: audycję, którą Poeta przygotował dla Polskiego Radia.
Audio
  • Audycja Zbigniewa Herberta (Rozmowy Zbigniewa Herberta, 2013 rok)
Zbigniew Herbert, 1963 rok
Zbigniew Herbert, 1963 rok Foto: PAP/CAF/Marek Langda

Zobacz także
herbert pap 1200.jpg
"Herbert pod koniec życia wraca do Szekspira"

W czerwcu 1972 roku redaktorzy Polskiego Radia - Olga Marchocka i Jerzy Bieniecki - zaproponowali Zbigniewowi Herbertowi, żeby przygotował własną audycję radiową. W audycji, która trwała 100 minut, znalazły się zabawne reportaże z nocnych wędrówek Herberta po Warszawie, rozważania o istocie sztuki, poszukiwaniu Boga oraz poważne rozmowy z przyjaciółmi - z malarzem Aleksandrem Kobzdejem i ojcem Placydem Galińskim z Tyńca; no i oczywiście wiersze czytane przez Krzysztofa Chamca i przez samego Poetę.

- Kiedy przyniosłem do radia taśmy rozmów - niby to dialogów, scenki z poczty, absurdalną rozmowę ze strażnikiem banku - chłodni fachowcy, panie i panowie, którzy robią audycje, zapytali mnie, po co to wszystko. Powinienem odpowiedzieć na to pytanie również słuchaczom, bo przecież chciałem coś powiedzieć. Sam fakt, że się teraz tłumaczę, świadczy o mojej klęsce – opowiadał Herbert o swoim pomyśle na autorską audycję.

***

Tytuł audycji: Rozmowy Zbigniewa Herberta

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Data emisji: 28.07.2013 

sm/jp


Czytaj także

Król mrówek

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:45
Powieść opublikowano już po śmierci Zbigniewa Herberta. Poeta pracował nad zawartymi tam tekstami przez ostatnich dwadzieścia lat swojego życia.
rozwiń zwiń