Seamus Heaney nie żyje. "Świata nie daje się objąć jedną formułą”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 20:00
Znakomity poeta, eseista i tłumacz, laureat Nagrody Nobla z 1995 roku, zmarł w wieku 74 lat. Przypominamy rozmowę z Jerzym Jarniewiczem, autorem książki "Heaney. Wiersze pod dotyk", o twórczości irlandzkiego pisarza.
Audio
  • Jerzy Jarniewicz o poezji Seamusa Heaneya (Sezon na Dwójkę)
Seamus Heaney
Seamus HeaneyFoto: SeantheOC/Wikipedia

W poezji Seamusa Heaneya powracają wciąż dwa motywy: pękniętego kamienia i samego życia, które jest jak skakanie z jednego kamyka na drugi. Jerzy Jarniewicz – gość "Sezonu na Dwójkę" –  tłumaczył  to kulturą, z jakiej ta twórczość wyrasta. Heaney, jak każdy Irlandczyk, jest efemerydą, rozpiętą między celtycką tradycją a obyczajami przenikającymi do tej tradycji przez język angielski. – Tworzy językową mozaikę, która jest odpowiednikiem jego sposobu widzenia świata, to nie jest tylko kwestia czysto lingwistyczna. Jego świat jest złożony, niejednorodny, niedający się objąć jedną formułą – mówił Jerzy Jarniewicz.
Nie ma jednak w poezji Heaneya prostego sentymentalizmu i tęsknoty za światem, w którym dorastał. - Zawsze podkreśla, że to co robi, jest tylko kontynuacją pracy, którą wykonywał jego ojciec czy dziadek, kopiąc ziemniaki, tyle że on zamiast łopaty ma pióro – zauważał Jerzy Jarniewicz, który przestrzegał jednocześnie przed jednoznaczną interpretacją tej poezji. 
Gość Dwójki zwracał też uwagę, że dla irlandzkiego poety pisanie ma pewien mroczny wymiar. Tworzenie nie jest wyzwoleniem, raczej ciągłym popadaniem w wątpliwości i odkrywaniem ciemnych stron ludzkiej natury. – Jeśli się wchodzi w świat poezji, okazuje się, że bywają mroczne odkrycia. Część z nich może przerażać – mówił Jerzy Jarniewicz, przywołując choćby przejmujące "wiersze bagienne" Heaneya.
Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Zobacz więcej na temat: dzieje się literatura poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł zdobywca Nagrody Nobla, irlandzki poeta Seamus Heaney

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 12:08
Oprócz poezji i dramatopisarstwa, Seamus Heaney zajmował się krytyką literacką oraz tłumaczeniami. Miał 74 lata.
rozwiń zwiń