Polskie Radio
Section05
Irlandia

Matura z języka polskiego w irlandzkim systemie i darmowe kursy przygotowujące do egzaminu

Od września 2020 roku język polski został wprowadzony do irlandzkiej podstawy programowej dla szkół średnich. Oznacza to możliwość zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka polskiego, a także możliwość zdawania matury z tego przedmiotu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Organizacją zajmującą się wprowadzaniem języka polskiego do irlandzkich szkół średnich jest Post-Primary Languages Ireland.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Irlandia język polski Polacy za granicą szkolenia językowe

Prezydent Wołodymyr Zełenski: dla Rosji głodzenie ludzi również jest bronią

6 kwietnia 2022 roku prezydent Ukrainy przemawiał w irlandzkim parlamencie. Podkreślił, że Rosja dąży do wywołania kryzysu humanitarnego na Ukrainie. "Dla Rosji głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny" – powiedział Wołodymyr Zełenski, odwołując się w ten sposób do tzw. Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX wieku, kiedy na rozkaz Stalina zmarło od 4 do 8 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ukraina Irlandia wojna na Ukrainie wojna 2022 zbrodnie wojenne polityka

Dublin trzeci w rankingu miast z ciekawymi muzeami. Warszawa wyprzedziła Paryż

W rankingu europejskich miast mających ciekawe muzea Dublin zajmuje trzecią lokatę. Warszawa znalazła się na 14. pozycji. Aby przygotować to zestawienie, analitycy z Uswitch przeliczyli ile muzeów, teatrów, zabytków i tras wycieczek kulturalnych przypada na 100 tys. mieszkańców danego miasta. Następnie wyłonili te, które mogą poszczycić się najbogatszą ofertą kulturalną.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia Dublin KULTURA muzeum Europa

"Zabiegamy o korytarze humanitarne na Ukrainie". MSZ o wspólnych działaniach Polski i Irlandii

Zbigniew Rau podczas konferencji w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Simonem Coveneyem zaznaczył, że Polska i Irlandia podejmują wspólnie inicjatywy na rzecz Ukrainy. - Występujemy na licznych forach międzynarodowych o zapewnienie korytarzy humanitarnych i o ukaranie winnych zbrodni popełnianych na Ukrainie - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 Ukraina Irlandia Rosja

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia HISTORIA Wielka Brytania Kościół religia ewangelia chrześcijaństwo