Polskie Radio
Section05
Irlandia

Kierunek: Polska. „Wracajcie, to jest kraj dla młodych ludzi”

Franciszek Wiśniewski po 13 latach w Irlandii przyznaje, że po powrocie do kraju największą trudność sprawia mu… język polski. „Od 7. roku życia posługuje się przede wszystkim językiem angielskim. W szkole, wśród rówieśników, a nawet w rozmowach z dziećmi polskich emigrantów” – tłumaczy gość audycji "Kierunek: Polska".
Zobacz więcej na temat:  praca emigracja młodzież rynek pracy Irlandia Małgorzata Frydrych

Irlandię czeka trzęsienie ziemi? Ekspert o wyborach: ludzie chcą alternatyw

- Popularność partii Sinn Féin bierze się jej z odniesienia w programie do problemów, które dotykają Irlandczyków. Jest jeszcze kwestie "zużycia" władzą - kiedy przez 10 lat rządzi to samo środowisko, to ludzie zaczynają się rozglądać za alternatywą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia wybory Europa ŚWIAT pomoc społeczna Bogumił Husejnow Polskie Radio 24 Wielka Brytania

Marszałek Tomasz Grodzki: Senat X kadencji wzmocni rolę opiekuna Polonii

"Chciałbym zapewnić, że Senat nie tylko nie wyrzeknie się przypisanej mu roli opiekuna Polonii, ale będzie starał się ją rozwijać tak mocno jak to tylko będzie możliwe. Dla mnie, jakbym miał zarysować linię postępowania w X kadencji Senatu RP, to głównym celem będzie szukanie tego co dla różnych grup polonijnych jest najważniejsze" - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia dla Zagranicy, marszałek Tomasz Grodzki.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Senat Andrzej Duda Irlandia Tomasz Grodzki Boże Narodzenie