Polskie Radio
Section05
Irlandia

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 EBU TVP Polskie Radio MUZYKA koncerty konkurs Belgia Izrael ABBA Szwecja Chorwacja

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielka Brytania Kościół religia ewangelia chrześcijaństwo

"Kolonia" autorstwa Audrey Magee. "Połączenie filozofii, językoznawstwa, historii i przyrody"

"Kolonia" to powieść autorstwa irlandzkiej pisarki i dziennikarki, Audrey Magee. Książka, nominowana w roku 2022 do Nagrody Bookera, odsłania przed czytelnikiem szerokie spektrum warstw. Od urzekającej przyrody, przez budzące rozbawienie dialogi obu głównych bohaterów, aż po grozę rozgrywającej się w tle wojny domowej. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Audrey Magee filozofia przyroda powieść Kolonia

TYLKO U NAS Referendum w Irlandii. Niespodziewany wynik. "Przegraliśmy"

- Politycy w Irlandii stracili kontakt z wyborcami - tak wynik referendum komentuje dla Polskiego Radia szef partii Aountu - jedynej, która opowiadała się za odrzuceniem poprawek do konstytucji. - Ludzie powiedzieli irlandzkiemu rządowi: nie wierzymy wam, nie mamy do was zaufania - mówił Paedar Toibin po tym, jak Irlandczycy zagłosowali na "nie" wobec postulatów rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa referendum konstytucja polityka Dublin Adam Dąbrowski

RELACJA Z DUBLINA Referendum w Irlandii. Rozpoczęło się liczenie głosów

Rozpoczęło się liczenie głosów w referendum w Irlandii. Frekwencja w wielu miejscach była niska. "Irish Times" informuje, że budzi to niepokój wśród polityków partii rządzących, którzy apelowali, by mieszkańcy wyspy zagłosowali dwa razy TAK. Tamtejsze media donoszą, że jak na razie w wielu miejscach prowadzą przeciwnicy zmian w Konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa referendum Adam Dąbrowski