Piłsudskiego i Żeromskiego poróżniła niepodległość...

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 19:00
Czy można być jednocześnie inteligentem-idealistą i politykiem-pragmatykiem? Odpowiedź w audycji o burzliwych relacjach Piłsudskiego i Żeromskiego.
Audio
  • Piłsudskiego i Żeromskiego poróżniła niepodległość... (Dwójka)
Stefan Żeromski
Stefan Żeromski Foto: Wikipedia/domena publiczna

Żeromski od młodych lat związany był z ruchem niepodległościowym. Służył nawet w Legionach i przyjaźnił się z Piłsudskim. Co sprawiło, że w późniejszych latach ich stosunki się ochłodziły?

- Do pierwszego spięcia doszło już latem 1914 roku, gdy Żeromski odmówił złożenia przysięgi cesarzowi Austro-Węgier i nie mógł tym samym wstąpić w szeregi Pierwszej Kadrowej - przypomniała dr Anna Pycka. - W okresie walki o niepodległość połączyła ich wspólnota tożsamości polskiego inteligenta. W wolnej Polsce Żeromski pozostał marzycielem, a Piłsudski stał się politycznym pragmatykiem - skwitował prof. Gregorz Nowik.

Tytuł audycji: Piłsudski i Żeromski
Prowadziła:
Iwona Malinowska

Goście: dr Anna Pycka (autorka albumu wydanego z okazji 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego),  Maciej Wojtyszko (reżyser, autor sztuki "Chryje z Polską"), prof. dr hab. Gregorz Nowik (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 11.11.2014
Godzina emisji:
17.00

mm, pg

Czytaj także

Dramat i zgorszenie. Nieznana biografia Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 13:00
– W trakcie przygotowywania edycji listów Żeromskiego musiałem skonfrontować obiegową wiedzę o pisarzu z dokumentami. I doszedłem do wniosków zdumiewających – opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Jerzy Adamczyk, znawca twórczości i edytor sześciu tomów korespondencji autora "Wiernej rzeki".
rozwiń zwiń