Umberto Eco. Między Kantem a Supermanem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 12:00
- Uważam, że Eco przejdzie do historii przede wszystkim jako badacz kultury masowej. Jego krytyczny ogląd dawał świetne efekty - mówiła o zmarłym włoskim pisarzu italianistka Joanna Ugniewska.
Audio
  • Umberto Eco. Między Kantem a Supermanem (Dwójka)
  • Jarosław Mikołajewski o Umberto Eco (Poranek Dwójki)
Umberto Eco
Umberto EcoFoto: PAP/EPA/ARNO BURGI

Gość Dwójki zauważał, że Umberto Eco z równym zainteresowaniem pochylał się nad pismami Imannuela Kanta, jak i postaciami z filmów i komiksów. - On dzieł kultury popularnej nie traktował jako śmieci. Pisał na ich temat uczone rozprawy - podkreślała Joanna Ugniewska. Jako przykład podawała szkic poświęcony włoskiemu prezenterowi telewizyjnemu Mike'owi Bongiorno, w którym pisarz użył metody filozoficznej.

Z kolei krytyk literacki prof. Przemysław Czapliński dodawał, że Eco wprowadził do kultury motyw zabawy. Jako ludyczny racjonalista walczył z fanatyzmem i spiskowymi narracjami.

Umberto Eco zmarł w piątek, 19 lutego. Miał 84 lata.

***

Rozmawiała: Hanna Maria Giza

Goście: Joanna Ugniewska (italianistka, tłumaczka), prof. Przemysław Czapliński (krytyk literacki), prof. Piotr Salwa (italianista)

Data emisji: 20.02.2016

Godzina emisji: 12.30

bch/kul

Czytaj także

Umberto Eco o wadach dziennikarstwa i książkach Dana Browna

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:32
Wizyta w Polsce to dla Umberto Eco ważne wydarzenie. Już w wieku 12 lat przeczytał "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza i do dziś szczególnie ceni Stanisława Jerzego Leca. Sam podkreśla, że czuje się częścią polskiej kultury.
rozwiń zwiń