Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego. Marcin Gaczkowski: moja ulubiona powieść

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937) to pierwsza ukraińska powieść urbanistyczna, wydana w roku 1928. Kijów lat 20. XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, wszechobecnym hałasem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy oczami studenta Stepana, który przyjechał ze wsi i robi w mieście karierę.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura Marcin Gaczkowski Kijów Ukraina Walerian Pidmohylny

Marcin Gaczkowski i Mirosław Śmigielski gośćmi Magdy Mikołajczuk w audycji "Moje książki'

W audycji "Moje książki" Magda Mikołajczuk rozmawiała z tłumaczem Marcinem Gaczkowskim o kultowej, klasycznej ukraińskiej powieści "Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937). Kijów lat 20.XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy za sprawą studenta Stepana, ambitnego, pracowitego nerwusa o bujnej przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Gaczkowski Mirosław Śmigielski

"Wesoła Lwowska Fala". Jak rozwijała się kultowa audycja II RP?

"Wesoła Lwowska Fala" to audycja, która po raz pierwszy została wyemitowana 16 lipca 1933 roku w Radiu Lwów. Z czasem zdobyła ogromną popularność wśród słuchaczy w całej Polsce. Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Wiktor Budzyński, a bazą dla audycji stały się lwowskie teatrzyki akademickie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów Wesoła Lwowska Fala KULTURA II wojna światowa Włada Majewska Henryk Vogelfanger Alfred Schütz Wiktor Budzyński

"Czas starego Boga" Sebastiana Barry'ego. "Pisarz wrzuca człowieka do wora i zabiera ze sobą"

- Sebastian Barry jest w stanie swoim pisaniem objąć całe życie. Wszystkie odcienie, bo życie nie jest tylko piękne ani tylko smutne czy tylko śmieszne. To świadczy o jego wybitności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aga Zano, tłumaczka literatury angielskiej. "Czas starego Boga" to najnowsza propozycja irlandzkiego pisarza.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Aga Zano Sebastian Barry Irlandia

Zakopiański Festiwal Literacki 2024. Kto wrócił do krainy dzieciństwa i jako dorosły zmierzył się z Tatrami?

- Jesteśmy alternatywą dla tych, którzy mają ochotę zaszyć się i trochę poobcować z literaturą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bożena Gąsienica, dyrektorka Miejskiej Biblioteki w Zakopanem, o Zakopiańskim Festiwalu Literackim. Kto sięgnął po tegoroczną Nagrodę Literacką Zakopanego?
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Zakopiański Festiwal Literacki Bożena Gąsienica Agnieszka Jurczyńska-Kłosok

Dziedziniec Kultury - cykl letnich koncertów na dziedzińcu MKiDN. "Osobliwy reportaż wyrażony językiem muzyki"

"…Bliżej" to hasło przewodnie tegorocznej edycji Dziedzińca Kultury - cyklu wakacyjnych bezpłatnych spotkań z kulturą, organizowanych po raz siódmy przez Narodowe Centrum Kultury. Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w piątkowe wieczory lipca i sierpnia, odbędzie się dziewięć niezwykłych letnich koncertów.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Dziedziniec Kultury koncert koncerty Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Jedynce wspominaliśmy wybitnego scenarzystę

Był wielką postacią radia i kina, mistrzem radiowego reportażu, autorem nagradzanych słuchowisk i scenariuszy filmowych. W piątek (28 czerwca) w Warszawie ostatnie pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy tego wybitnego scenarzystę. Gościem Magdy Mikołajczuk był redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Bartosz Panek.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk W Jezioranach scenografia Teatr Polskiego Radia reportaż Bartosz Panek Polskie Radio Małgorzata Potocka