Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Tomasz Różycki i "Złodzieje żarówek". Opowieści z bloków

"Złodzieje żarówek" Tomasza Różyckiego to i straszna, i śmieszna powieść o życiu w bloku w czasach późnego PRL-u. To także portret epoki, w której codziennością były kolejki, kartki czy sąsiedzi donoszący na siebie do służb bezpieczeństwa. - Mam poczucie bycia dziadersem czy boomerem, moja dziaderskość polega na tym, że nawet nie wiem, jak to się nazywa. Ktoś mnie pytał, skąd ta moja chęć wyjaśniania sytuacji, których nie trzeba wyjaśniać, jak kartki czy inne rzeczy, ale ja sobie pomyślałem, że chyba trzeba wyjaśniać - przyznaje Tomasz Różycki.
Zobacz więcej na temat:  książki Magda Mikołajczuk literatura PRL

Magda Mikołajczuk o powieści "Złota dziewczynka z Jassów" Cătălina Mihuleaca

O rumuńskiej powieści "Złota dziewczynka z Jassów" Cătălina Mihuleaca. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych: na przełomie XX i XXI wieku w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Ameryce oraz w okresie międzywojennym i w czasie wojny w rumuńskim mieście Jassy, gdzie w roku 1941 dokonano pogromu ludności żydowskiej. Tragizm miesza się tu z czarnym humorem.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Magda Mikołajczuk

Nagroda Identitas. Nominowani literaci pojadą na arktyczną wyspę

Kilka dni temu poznaliśmy nazwiska sześciu osób nominowanych do tegorocznej Nagrody Identitas. Wybrani przez jury twórcy we wrześniu wezmą udział w warsztatach na położonej 500 km za kręgiem polarnym wyspie Uløya. - Niektórzy uważają, że więcej tam nie ma, niż jest, dlatego że ta przyroda zasadniczo zawieszona jest między wodą, lodem i niebem - mówi Tomasz Kaźmierowski, założyciel Fundacji Identitas.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas Magda Mikołajczuk literatura książki poezja

Magda Mikołajczuk o książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee"

W Dniu Polonii - o książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee" z roku 1990, autobiograficznej, pełnej satyrycznego zacięcia opowieści o kilkuletnim pobycie na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Warto sobie przypomnieć, jak bardzo szokujące dla Polaka z PRL-u bywało zderzenie z amerykańską codziennością, a jak wiele jej elementów jest oczywistą częścią życia w Polsce dzisiaj. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Magda Mikołajczuk

Wpływowe kobiety epoki renesansu. Książka "Zmierzch świata rycerzy" Anny Brzezińskiej

Anna Brzezińska w swojej książce historycznej "Zmierzch świata rycerzy" opowiada o wpływowych kobietach epoki renesansu, m.in. Lukrecji Borgii, Małgorzacie Andegaweńskiej i Izabeli Portugalskiej, ale nie tylko. - Nie piszę wyłącznie o kobietach, nie taki był zamysł. Natomiast w każdym świecie obcym potrzebujemy przewodników, a tutaj akurat tymi przewodnikami są kobiety, gdyż w pewnym sensie ich losy życiowe wyznaczają nam horyzont geograficzny tej książki - mówi autorka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura renesans

Od żydowskiej bojowniczki po włoską poetkę. "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusza Grzeli

Najpierw była Ireną Gelblum, bohaterką powstania w getcie warszawskim. Później wymazała wojenną przeszłość i stała się Ireną Waniewicz, dziennikarką. Jeszcze później przeobraziła się we włoską poetkę Irenę Conti Di Mauro. W książce "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusz Grzela próbuje bliżej poznać tę niezwykłą bojowniczkę z getta.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Marek Edelman literatura Magda Mikołajczuk

Katarzyna Jackowska-Enemuo: cechą dobrego opowiadacza jest ogromna dyscyplina

Antropolożka kultury, pisarka, muzykantka, śpiewaczka, opowiadaczka historii, artystka zajmująca się kulturą tradycyjną, muzyką etniczną. W audycji "Po drugiej stronie lustra" gościliśmy Katarzynę Jackowską-Enemuo, która w swojej książce pt. "Tkaczka chmur" pokazuje m.in. jak dzieci próbują sobie radzić ze śmiercią przyjaciół.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk antropologia kultura ludowa literatura język migowy spektakl książki dla dzieci

Narodziny totalitaryzmów z kobiecej perspektywy. "Amerykanka" Wojciecha Dutki

Powieść historyczna Wojciecha Dutki pt. "Amerykanka" ukazuje, jak rodzą się totalitaryzmy i do jakich rozmiarów może urosnąć w ludziach zło. Autor przedstawia istotne wydarzenia z lat 30. XX wieku i II wojny światowej z kobiecej, pozaeuropejskiej perspektywy. - Mam nadzieję, że ta książka wywoła dyskusję o II wojnie światowej i jej nieodkrytych aspektach - mówi Wojciech Dutka.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk USA II wojna światowa Adolf Hitler literatura książki