Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

"Warszawa ma mnóstwo wspaniałych miejsc do życia". Grzegorz Piątek o fenomenie stolicy

Grzegorz Piątek to laureat tegorocznej Literackiej Nagrody Warszawy w kategorii "Książka o tematyce warszawskiej". Otrzymał ją za tom "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", który opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej stolicy. W kolejnej książce postanowił przybliżyć losy znanego architekta Bohdana Pniewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk architektura Warszawa

"Wszystkie moje domy". Jagielska: lekko, przyjemnie i w miarę możliwości zabawnie

Główna bohaterka powieści Grażyny Jagielskiej "Wszystkie moje domy" musi zbudować swoje życie na nowo po tym, jak dzieci odchodzą z domu w dorosłe życie, zaś jej mąż, oblatywacz samolotów, przechodzi na emeryturę. - Napisałam tyle smutnych książek, że aż mnie to znużyło i chciałam zobaczyć, czy da się popatrzeć przede wszystkim na siebie z lżejszej, humorystycznej strony - mówi Grażyna Jagielska.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki KSIĄŻKA

Booker 2020. "Shuggie Bain" - niezwykła powieść o miłości i uzależnieniu

"Nie pamiętam czegoś, co by obudziło we mnie tyle emocji, co by wprawiło mnie w taki zachwyt" - w audycji "Moje książki" mówiliśmy - wraz z tłumaczem Krzysztofem Cieślikiem - o powieści "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta, nagrodzonej Nagrodą Bookera 2020. To napisana wspaniałym językiem powieść o miłości, rodzicielstwie i uzależnieniu. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA literatura KULTURA

"Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza Uzdańskiego

Jan Kochanowski zachwyca się hat trickiem Roberta Lewandowskiego, Bolesław Leśmian duma nad zapachem Facebooka, Szekspir pisze o pandemicznym zdalnym nauczaniu, a Mikołaj Sęp-Szarzyński przeraża się warszawskim metrem. "Nowe wiersze sławnych poetów" to facebookowa strona, gdzie pisarz i poeta Grzegorz Uzdański prezentuje pastisze utworów znanych, zwykle już nieżyjących poetów, komentując jednocześnie naszą współczesność. Teraz część tych wierszy i sporo nowych znalazło się w książce pod tym samym tytułem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura Magda Mikołajczuk

Czeski absurdalny humor - "Świece w pogańskim gaju" Jiříego Kamena

"Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" to zbiór krótkich tekstów. Wśród bohaterów znajdziemy m.in. uroczą babcię Adelę, która na rodzinnych uroczystościach z lubością opowiada o ukatrupieniu trzech mężów, gadającego kota nazwanego przez właściciela: Romy Schneider, męża czarownicy, który zajmuje się hurtowym porzucaniem kobiet i ucznia, który dzięki podwiązkom nauczycielki historii zaczął fascynować się starożytnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura Magda Mikołajczuk

"Miasto z mgły" - ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafóna

"Miasto z mgły" to zbiór 11 opowiadań, z których część była już wcześniej drukowana, a część ukazuje się po raz pierwszy. We wszystkich pojawiają się motywy charakterystyczne dla twórczości zmarłego w zeszłym roku hiszpańskiego pisarza, takie jak pisarskie tajemnice, sekretne biblioteki, architekci wizjonerzy i siła opowiadania.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura KSIĄŻKA KULTURA