Literackie chichoty i humory

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 18:37
W "Dwukropku" spotkaliśmy się z Leszkiem Engelkingiem, Julią Różewicz oraz dr Elizą Kącką, którzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: czy humor ma narodowość?
Audio
Okładka książki Saturnin Zdenka Jirotki
Okładka książki "Saturnin" Zdenka JirotkiFoto: Mat. prasowe

Lektura "Saturnina" Zdenka Jirotki, kultowej w Czechach powieści z imponującą dawką angielskiego dowcipu, w polskim przekładzie Leszka Engelkinga, skłania nas do postawienia poważnych pytań z przymrużeniem oka.

Autor wraz z gośćmi zastanawiał się, czy humor ma narodowość - bo skąd przekonanie, że pewne społeczeństwa są lepiej predestynowane do śmiania się, a inne gorzej. Padło także pytanie o to, czy istnieje taka formacja kulturowa jak humor typowo polski. A może jednak jest to swego rodzaju hybryda i to nieustająco spychana w niszę jako gatunkowo gorsza od powagi właściwiej kulturze wysokiej?

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Leszek Engelking (autorem polskiego przekładu książki "Saturnin" Czecha Zdenka Jirotki), Julia Różewicz (tłumaczką i wydawcą "Saturnina") oraz literaturoznawczyni dr Eliza Kącka

Data emisji: 8.12.2019

Godzina emisji: 16.00

am

Zobacz więcej na temat: humor KSIĄŻKA KULTURA
Czytaj także

"Żarty" to "żarłoczny"? Zagadki z humorem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 18:07
Z okazji prima aprilis sprawdzaliśmy w "Naszym języku współczesnym", na ile znana jest leksyka czy frazeologia związana z humorem i dowcipem.
rozwiń zwiń