Trump zrywa rozmowy w talibami. Co z pokojem w Afganistanie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 07:50
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że negocjacje z talibami uważa za zerwane i odwołał spotkanie w Camp David. Pokój w Afganistanie stanął pod znakiem zapytania.
Audio
  • Odwołane rozmowy w Camp David. Pokój w Afganistanie zagrożony (Puls świata/Dwójka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/ EPA/SHAWN THEW

Po roku negocjacji zawarcie układu między Stanami Zjednoczonymi a  talibami było bardzo bliskie. Do przypieczętowania porozumienia miało dojść w Camp David. Donald Trump odwołał jednak spotkanie, gdy w Kabulu doszło do zamachu, w którym zginęło 13 osób, w tym amerykański żołnierz.

O odwołaniu spotkania Trump poinformował na Twitterze w sobotę oskarżając talibów o chęć "wzmocnienia własnej pozycji przetargowej w negocjacjach" za pomocą terroru. We wtorek przyznał, że pomysł odwołania zaplanowanego na niedzielę spotkania z talibami i przedstawicielami władz Afganistanu wyszedł wyłącznie od niego. - Te rozmowy są martwe – stwierdził prezydent USA.

W odpowiedzi na posunięcie Trumpa afgańscy talibowie ostrzegli, że jeśli Stany Zjednoczone zrezygnują z rozmów na temat wycofania swych żołnierzy z Afganistanu, walki będą kontynuowane. Jakie są teraz szanse pokoju w Afganistanie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Rozmawiał: Dariusz Rosiak

Gość: Patryk Kugiel (PISM)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 16.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak