Polskie Radio
Section05
Afganistan

"Historia pokazana z dwóch stron". Jarosław Rybak o swojej książce "Ból"

- Zacząłem się zastanawiać, jaką trzeba mieć motywację, żeby w biały dzień jeździć po tych samych trasach, realizując misję manifestującą obecność w danym regionie (...). Pokazujemy talibom, że jesteśmy, że się nie boimy i w ten sposób narażamy się na ataki - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rybak, dziennikarz, autor książki "Ból" o rannych i lekarzach na wojnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia Wojsko Polskie wojsko Afganistan misja w Afganistanie służby i bezpieczeństwo

Misja w Afganistanie z innej perspektywy

Czy wiecie, że od roku 2001, od początku wojny Stanów Zjednoczonych z terrorem, w Afganistanie służyło ponad 28 tys. Polaków? 44 z nich poległo, a 361 zostało rannych. W "Klubie Trójki" Michał Żakowski rozmawiał właśnie o nich oraz o lekarzach i ratownikach na polu walki. Także walki o życie czy uratowanie sprawności żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Afganistan terroryzm talibowie Wojsko Polskie Trójka społeczeństwo

"Bardzo ważny krok naprzód". Publicysta o porozumieniu pomiędzy Afganistanem a rządem Talibów

- Porozumienie zawarte w tym tygodniu w zasadzie tylko reguluje ramy, w których będą toczyły się rozmowy między Kabulem a Talibanem, a także przewiduje powstanie grupy roboczej, która przygotuje konkretne tematy pod rozmowy pokojowe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Rydelek, redaktor Puls Lewantu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Afganistan NATO Kabul terroryzm

"Część tej przestrzeni wykorzysta Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie". Raubo o wycofaniu USA z Afganistanu

- Wydaje się, że te wątpliwości co do tego, czy misja będzie mogła funkcjonować, są zasadne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Winter-Górka z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując decyzję o kontynuacji misji NATO w Afganistanie po ogłoszeniu wycofania się z kraju wojsk amerykańskich. Gościem audycji był także dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Afganistan talibowie USA wojsko ŚWIAT Azja Azja Centralna Polskie Radio 24

Ameryka wycofuje żołnierzy, NATO zostaje. Szef sojuszu potwierdził dalszą misję w Afganistanie

NATO nie zamierza na razie wycofywać się z Afganistanu. Mówił o tym szef Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończeniu pierwszego dnia wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Dyskusja na temat dalszych losów misji w Afganistanie rozgorzała, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły, że z końcem roku wycofają do domu około dwóch tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Azja NATO Jens Stoltenberg

USA: sztab Joe Bidena ogłasza nazwiska przyszłych ministrów i szefów agencji

Sztab Joe Bidena przedstawił listę kandydatów na kluczowe stanowiska w przyszłej administracji. Koordynatorem służb wywiadowczych ma po raz pierwszy zostać kobieta. Były kandydat na prezydenta John Kerry będzie odpowiadał za działanie w dziedzinie klimatu. Stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego obejmie Jake Sullivan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO armia bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Afganistan Jens Stoltenberg

"Ktoś tę decyzję musiał podjąć". Prof. Lewicki o stanowisku Trumpa ws. Iraku i Afganistanu

- Decyzja Donalda Trumpa decyzja była po części propagandowa (…) ale dobra, nie ma powodu, żeby żołnierze amerykańscy przebywali w państwach, w których nie da się wprowadzić porządku - mówił o zapowiedziach wycofania przez USA części wojsk z Afganistanu i Iraku prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump ŚWIAT Ameryka Północna Irak Afganistan NATO