Polskie Radio
Section05
Afganistan

Jakie są obecne cele Państwa Islamskiego i Al-Kaidy? Wywiad USA opublikował raport

Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan (IS-Ch) i Al-Kaida skupiają się obecnie na budowie poparcia dla swoich działań w Afganistanie - donoszą eksperci z USA. Dane pochodzą z raportu centralnego dowództwa Stanów Zjednoczonych i agencji wywiadu obronnego DIA. Jak dodano "przynajmniej na razie Państwo Islamskie i Al-Kaida nie są gotowe do działania".
Zobacz więcej na temat:  Al Kaida Państwo Islamskie ISIS Afganistan Bliski Wschód terroryzm USA ŚWIAT

Afgański wątek sprawy ukraińskiej. Guzy: decyzje Bidena potraktowano jako oznakę słabości

- To jest konflikt odległy od nas, ale to jest jeden z punktów zapalnych na naszym globie - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, pytany o znaczenie sytuacji w Afganistanie dla wydarzeń w Europie Wschodniej. - Szybka ewakuacja z Kabulu zachęciła Putina do agresywnych działań wobec Ukrainy i postawienia ultimatum Zachodowi - tłumaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Jarosław Guzy Rosja Ukraina Afganistan Bliski Wschód serwis wschodni

"Zasłona milczenia". Lanzoni: świat biernie patrzy na ograniczanie praw kobiet w Afganistanie

- Wspólnota międzynarodowa dalej realizuje swoje cele, nie przejmując się dramatem Afgańczyków - mówiła na antenie Radia Watykańskiego Simona Lanzoni z włoskiej Fundacji Pangea Onlus, niosącej pomoc afgańskim kobietom. Zdaniem Lanzoni, "na sytuację w tym kraju spuszczono zasłonę milczenia". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan kobieta prawa człowieka talibowie Watykan pomoc