Polskie Radio
Section05
Afganistan

Ahmad Sarmast - ocalić afgańską muzykę

Jeśli mówimy o zanikaniu tradycyjnych afgańskich instrumentów i umiejętności ich tworzenia przez ludzi, którzy zajmowali się tym od pokoleń, to problem jest szerszy, pociąga on za sobą wymazanie całych gatunków z muzycznej mapy Afganistanu. Jeśli postawa talibów wobec muzyki i sztuki nie ulegnie zmianie, niedługo świat straci wiele pięknych form śpiewu czy gry instrumentalnej, które przecież są dziedzictwem całej współczesnej cywilizacji – mówił w Dwójce dr Ahmad Naser Sarmast, afgański muzykolog, założyciel i dyrektor „najpiękniejszego miejsca w Afganistanie” – Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzycznego (ANIM).
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma Afganistan Dwójka instrumenty talibowie

Afganistan pod rządami talibów: walki z opozycją, egzekucje, zakaz edukacji kobiet

Ponad rok po wycofaniu się Amerykanów i powrotu do władzy talibów, w Afganistanie wciąż nie jest spokojnie. W Pandższirze wykonano w ostatnim czasie egzekucje na 27 osobach, w Badachszanie doszło do intensywnych starć sił rządowych z rebeliantami NRF, a mimo wcześniejszych zapewnień talibów, że dziewczęta wrócą do szkół, nic nie wskazuje na liberalizację praw dotyczących kobiet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Bliski Wschód

Rosja szuka wsparcia na Bliskim Wschodzie. Werbuje byłych afgańskich komandosów

Jak podaje amerykański magazyn "Foreign Policy", Rosja i Iran podejmują próby werbowania na wojnę z Ukrainą byłych komandosów z armii Afganistanu. Chodzi o żołnierzy szkolonych niegdyś przez jednostki specjalne USA i Wielkiej Brytanii, a obecnie ukrywających się przed zemstą ze strony rządzących w Kabulu talibów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Rosja Iran talibowie wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

Misja polskich żołnierzy w Afganistanie. Szef MON: naszą siłą jest solidarność wobec sojuszników

W Lednogórze odsłonięta została tablica upamiętniająca podporucznika, pośmiertnie awansowanego na porucznika, Łukasza Kurowskiego - pierwszego polskiego żołnierza, który zginął w trakcie misji w Afganistanie w 2007 roku. Jak mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak "służba por. Kurowskiego w Afganistanie służyła bezpieczeństwu Polski". Dodał, że "nasza siła w sojuszach polega na tym, że jesteśmy solidarni wobec sojuszników".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Afganistan misja w Afganistanie Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej polscy żołnierze w Afganistanie żołnierze

Mija rok od powrotu talibów do władzy. Prof. Pstrusińska o tym, jak wygląda życie w Afganistanie

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. talibowie wkroczyli do Kabulu, gdzie - wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą Stanów Zjednoczonych - przejęli kontrolę nad krajem. Orientalistka prof. Jadwiga Pstrusińska opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak rok po powrocie talibów do władzy wygląda Afganistan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan talibowie