Polskie Radio
Section05
talibowie

W Afganistanie dochodzi do dewastacji stanowisk archeologicznych na ogromną skalę

Badacze z Uniwersytetu Chicagowskiego na podstawie analizy zdjęć satelitarnych alarmują, że w Afganistanie dochodzi do rozjeżdżania buldożerami oraz grabieży dziesiątek starożytnych stanowisk archeologicznych. Najwięcej przypadków potwierdzono na północy kraju, w okolicach miasta Balch na równinie Baktrii.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Afganistan talibowie HISTORIA satelita zdjęcia satelitarne

NASZ WYWIAD Mieszka tu 240 mln osób, głosować może połowa. Dlaczego? To trzeba wiedzieć o Pakistanie

- Wybory w Pakistanie koncentrowały się na starciu dwóch sił. Chodzi o pojedynek Imrana Khana, byłego premiera, z armią i szefem sztabu armii gen. Asimem Munirem. Armia chciała marginalizacji Khana i jego ugrupowania. A Khan, który przebywa w więzieniu, chciał wrócić do władzy - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Młodzi ludzie, którzy szukają dla siebie perspektyw, chcieli głosować na Khana, który obiecywał im "drugą Szwecję", ale i budował swoją pozycję na antyamerykanizmie, przekazał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  Pakistan wybory protest śmierć ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Rosja Chiny USA Azja talibowie islam

Afganistan: mijają dwa lata od przejęcia władzy przez talibów. Kraj pogrąża się w chaosie

Dokładnie dwa lata temu - 15 sierpnia 2021 r. - wskutek wycofania się z Afganistanu armii amerykańskiej oraz jej sojuszników, władzę w tym kraju ponownie przejęli talibowie. Odtąd systematycznie pogrąża się on w kryzysie humanitarnym. Do tego restrykcyjne rządy talibów naznaczone są ograniczaniem praw obywatelskich i represjami. Tysiące Afgańczyków - zwłaszcza tych, którzy współpracowali z Amerykanami - oczekuje na wizy do USA i Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan Bliski Wschód islam talibowie

Ahmad Sarmast - ocalić afgańską muzykę

Jeśli mówimy o zanikaniu tradycyjnych afgańskich instrumentów i umiejętności ich tworzenia przez ludzi, którzy zajmowali się tym od pokoleń, to problem jest szerszy, pociąga on za sobą wymazanie całych gatunków z muzycznej mapy Afganistanu. Jeśli postawa talibów wobec muzyki i sztuki nie ulegnie zmianie, niedługo świat straci wiele pięknych form śpiewu czy gry instrumentalnej, które przecież są dziedzictwem całej współczesnej cywilizacji – mówił w Dwójce dr Ahmad Naser Sarmast, afgański muzykolog, założyciel i dyrektor „najpiękniejszego miejsca w Afganistanie” – Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzycznego (ANIM).
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma Afganistan Dwójka instrumenty talibowie

Rosja szuka wsparcia na Bliskim Wschodzie. Werbuje byłych afgańskich komandosów

Jak podaje amerykański magazyn "Foreign Policy", Rosja i Iran podejmują próby werbowania na wojnę z Ukrainą byłych komandosów z armii Afganistanu. Chodzi o żołnierzy szkolonych niegdyś przez jednostki specjalne USA i Wielkiej Brytanii, a obecnie ukrywających się przed zemstą ze strony rządzących w Kabulu talibów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Rosja Iran talibowie wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

Mija rok od powrotu talibów do władzy. Prof. Pstrusińska o tym, jak wygląda życie w Afganistanie

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. talibowie wkroczyli do Kabulu, gdzie - wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą Stanów Zjednoczonych - przejęli kontrolę nad krajem. Orientalistka prof. Jadwiga Pstrusińska opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak rok po powrocie talibów do władzy wygląda Afganistan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan talibowie

Rocznica upadku rządu w Kabulu. Dr Gajda: część osób, które wówczas uciekły, wróciła do Afganistanu

- Oficjalnie uciekło kilkadziesiąt tysięcy osób. Natomiast obecnie dostępne są informacje, które mówią o tym, że wiele z tych osób wróciło do Afganistanu w ciągu tego roku. Tak że w tym momencie jedynie część z nich została na wygnaniu. Są to osoby, które obawiają się represji ze strony talibów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Gajda, afganolog.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dutkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Afganistan Kabul talibowie