"Śniegu już nigdy nie będzie". Sukces duetu Szumowska - Englert w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:26
- Ten film to diagnoza Polski, ludzi wyalienowanych. To Polska szczególna, zamknięta w getcie bogatego osiedla - powiedział o filmie "Śniegu już nigdy nie będzie" Andrzej Chyra, odtwórca jednej z głównych ról.
Małgorzata Szumowska
Małgorzata SzumowskaFoto: Shutterstock/Andrea Raffin

Posłuchaj
09:03 sniegu juz nie bedzie.mp3 Rozmowa z twórcami filmu "Śniegu już nigdy nie będzie" (Poranek Dwójki)

Małgorzata Szumowska 1200.jpg
Małgorzata Szumowska: "The Other Lamb" to film mroczny

Polski kandydat do Oscara, film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, został premierowo pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i zdobył uznanie publiczności. Obraz wymyka się jednoznacznym określeniom. To intrygująca polska satyra, opowieść o ciele i duszy, bogactwie materialnym i biedzie emocjonalnej. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z twórcami filmu. 

- Wszystko zaczęło się od znajomości z naszym masażystą. Masażysta we współczesnym świecie ma wiedzę tajemną, intymną, jest powiernikiem, rezonuje na nasze stresy i przeżycia - opowiadał Michał Englert, a Małgorzata Szumowska dodała: - Spodobała mi się postać małego człowieka z łóżkiem, który sam jest trochę zagadką, a zagląda do domów, jest świadkiem tego, co się w nich dzieje i daje ludziom wytchnienie.

Źródło: The Match Factory

- Czytając zarys scenariusza, nie mogłem zrozumieć konceptu postaci, którą miałem zagrać. Wtedy Małgosia skontaktowała się ze mną, porozmawialiśmy na Skypie. Usłyszałem jej głos, który przypomniał mi głos mojej mamy. Brzmiał tak samo. To zbliżyło mnie do tego filmowego projektu - dzielił się ze słuchaczami Dwójki odtwórca roli Żeni, masażysty, Alec Utgoff.

- Docierają do nas fantastyczne opinie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Moja rola była trudna. Zależało nam, by tę postać rozwibrować, żeby była szybka, chaotyczna, na granicy żartu i gry komediowej, a jednocześnie tragiczna - mówiła Maja Ostaszewska.

Beata Kwiatkowska (L) i Maja Ostaszewska (P) Beata Kwiatkowska (L) i Maja Ostaszewska (P)

"Śniegu już nigdy nie będzie" to pierwszy od pięciu lat polski film w konkursie głównym festiwalu w Wenecji. Krytycy już prognozują mu sukces. W Polsce premiera planowana jest na wiosnę. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Goście: Małgorzata Szumowska, Michał Englert (duet reżyserski filmu "Śniegu już nigdy nie będzie") oraz Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Andrzej Chyra (aktorzy)

Data emisji: 8.09.2020

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".