Polskie Radio
Section05

Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska: zawsze podejmowaliśmy trudne tematy, znajdowaliśmy nieoczywiste postacie

"Kobieta z..." to opowieść o Anieli Wesoły (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik). Aniela prowadziła zwyczajne życie – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą, gdyż urodziła się w męskim ciele i przez pierwszą połowę swojego życia była Andrzejem (Mateusz Więcławek). Jakie będę konsekwencje podjęcia śmiałej, ale zarazem drastycznej decyzji? Jak wpłyną na życie jego/jej, ale też na życie rodziny i bliskich?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński michał englert KULTURA FILM premiera transseksualizm transpłciowość queer Anna Grodzka Mateusz Więcławek Małgorzata Hajewska-Krzysztofik

Hubert Miłkowski o "Norwegian dream": to historia o różnych rodzajach wykluczeń

Do polskich kin wchodzi polsko-norweska produkcja "Norwegian dream". Będący absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej norweski reżyser Leiv Devold delikatność uczucia, jakie rodzi się między bohaterami, konfrontuje z surowym, niesprzyjającym środowiskiem, w którym przyszło im na co dzień funkcjonować. W brutalnych realiach emigracji zarobkowej i braku poszanowania dla praw pracowniczych opowiada o poszukiwaniu tożsamości oraz cenie życia w zgodzie ze sobą. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM KULTURA Hubert Miłkowski Mateusz Więcławek michał englert

"Kobieta z…" - nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Film "Kobieta z..." opisuje podróż Anieli, urodzonej i wychowanej jako Andrzej. - Mieliśmy - wraz z Michałem Englertem - poczucie, że jest dużo do zrobienia w tym temacie, że to jest ważne, że jest szansa coś zmienić, albo chociaż wywołać dyskusję - powiedziała w "Magazynie bardzo filmowym" Małgorzata Szumowska.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA michał englert Joanna Kulig transseksualizm

27. Wielka Gala Integracji. Największe święto dla osób z niepełnosprawnością

Przy wielotysięcznej widowni, z możliwością bezpośredniego spotkania, odbędzie się kolejna, 27. Wielka Gala Integracji, organizowana z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Gala jest okazją do spotkań osób niepełnosprawnych z całego kraju, polityków, firm angażujących się na rzecz osób niepełnosprawnych czy przedstawicieli mediów. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban niepełnosprawność społeczeństwo Warszawa Piotr Cugowski Tomasz Wolny Wielka Gala Integracji Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

"Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

"Śniegu już nigdy nie będzie", produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zagościła na ekranach kin nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Jak wyglądały kulisy powstawania filmu? Czego widzowie mogą się po nim spodziewać? W audycji "Trójkowo, filmowo" opowiadali o tym twórcy obrazu. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA film polski michał englert

Przed nami 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online i rozpocznie się 8 grudnia 2020 r. W wyniku decyzji producentów i dystrybutorów pokazy filmów będą wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i mediów. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Jan Komasa Polski Instytut Sztuki Filmowej