Hej tam spod Tater! Karnawałowy koncert muzyki górali polskich i słowackich. Zapraszamy do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2008 09:48
Audio

27. 01. 2008 (niedziela) godz. 19.00
Program 2 Polskiego Radia

KONCERT  27. 01. 2008 r.

„Hej tam spod Tater”
karnawałowy koncert muzyki górali polskich i  słowackich.

Wykonawcy: Jan Karpiel - Bułecka i jego kapela z Zakopanego oraz słowacka kapela Mariana Jarka z Nitry.

Jan Karpiel – Bułecka to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów podhalańskich. Utalentowany skrzypek, mistrz gry na pasterskich piszczałkach, trombicie i podhalańskich dudach, śpiewak i tancerz, znawca tatrzańskiej i karpackiej kultury, wyśmienity gawędziarz. Muzyka zawsze była obecna w jego życiu. Ojciec Bolesław Karpiel – Bułecka był wybitnym skrzypkiem podhalańskim, od niego Jan uczył się stylu gry, przejmował tradycyjne nuty wierchowe, ozwodne, krzesane, zbójnickie, poznawał góralską tradycję.

Interesowała go kultura Podhala, dawna kultura pasterska, zrekontruował więc na - podstawie egzemplarzy zachowanych w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem - pasterskie instrumentarium: piszczałki pojedyńcze i podwójne (tzw. dwojnice), trombity i podhalańskie dudy zwane kozą. Stał się prawdziwym mistrzem gry na tych instrumentach. Najważniejsze jednak pozostały skrzypce i Jan Karpiel – Bułecka jest od lat uważany za jednego z najwybitniejszych prymistów podhalańskich. Jest też doskonałym śpiewakiem, tancerzem, znawcą góralskiej kultury Podhala i Karpat, wyśmienitym gawędziarzem, popularyzatorem tej kultury.

W 1988 roku został laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznanej mu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej. Z Polskim Radiem związany jest od ponad 30. lat. Dokonał szeregu nagrań archiwalnych (solowych – na różnych instrumentach) i z kapelą, jako jej prymista. Był bohaterem wielu audycji radiowych. W 2007 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Założona przez Jana Karpiela - Bułeckę kapela „Zakopiany”, złożona ze świetnych góralskich muzykantów, dla których muzyka była i wciąż jest ważnym elementem codziennego życia, wykonuje muzykę Skalnego Podhala, Orawy, Spisza, Pienin i całego obszaru Karpat. Wydała kilka płyt  z tradycyjną muzyką podhalańską, koncertowała w całej Europie. Reprezentowała Polskie Radio na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w Lugano w 1993 roku, wielokrotnie występowała w radiowym Studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego (wcześniej S-1). 

W 2000 roku Kapela Jana Karpiela-Bułecki otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga.
Ważnym doświadczeniem w muzycznej karierze kapeli była współpraca z kwartetem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego. Ich wspólny projekt, zatytułowany „Namysłowski i górale”, otrzymał w 1996 roku nagrodę „Fryderyka”, a rok wcześniej nagrodzono płytę opatrzoną tym właśnie tytułem – była to jazzowa płyta roku 1995.

Kapela Jana Karpiela-Bułecki chętnie współpracje z muzykami słowackimi. W koncertcie zatytułowanym „Hej tam spod Tater” wystąpi z  kapelą Mariana Jarka z Nitry. To kapela zespołu "Ponitran", założonego na Uniwersytecie im. Konstantyna Filozofa w Nitrze w 1966 r., obecnie działającego  przy wydziale sztuki tego uniwersytetu. Jego dyrektorem artystycznym i  prymistą kapeli jest Marian Járek. Utalentowany skrzypek, ale też etnomuzykolog - badacz tradycyjnej kultury regionów Ponitria, Hont i Tekov, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Nitrze. Kapela Mariana Jarka przedstawi muzykę tej części Słowacji. Będzie też muzykować wspólnie z kapelą Jana Karpiela-Bułecki – tak, jak to bywa na góralskich posiadach.
Zaśpiewają - Elżbieta Porębska - Mędoń, Bogusława Stoch – Kudasik i Zuzana Simkova.

Anna Szotkowska

Hej tam spod Tater
Karnawałowy koncert muzyki górali polskich i słowackich
Jan Karpiel-Bułecka i jego kapela z Zakopanego - laureat nagrody
im. Oskara Kolberga 2007
Słowacka Kapela z Nitry

Bilety godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego
Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59
Informacje, możliwość rezerwacji biletów: tel. 022 645 52 52

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak