Celińska, Cielecka, Chyra, Hycnar na urodziny Tadeusza Różewicza!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 16:07
Z okazji przypadających w niedzielę 90. urodzin Poety zapraszamy do Dwójki na kilka audycji poświęconych artyście oraz na adaptację - w gwiazdorskiej obsadzie - słynnej "Kartoteki".
Audio
  • "Zakładka literacka" o "Kartotece" Tadeusza Różewicza na scenach świata

Utwory Tadeusza Różewicza tłumaczone na ponad 40 języków znane są na całym świecie. Uznany za prekursora awangardy poetyckiej w swojej dramaturgii po mistrzowsku kreśli niepokoje i dylematy współczesnego człowieka. W sobotniej audycji "Świat na scenie" Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omawiać będą sztukę Tadeusza Różewicza "Pułapka".

Pułapka Tadeusza Różewicza

To sztuka arcyciekawa z racji tematu, formy jego ujęcia, a także historii wystawień. "Pułapka" powstawała w latach 1979 -80. Tadeusz Różewicz zawiózł jej tekst na Kongres Kultury do Warszawy. Premiera w reżyserii Jerzego Jarockiego miała odbyć się w Teatrze Dramatycznym w 1982 roku. Ale 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, Kongres zamknięto, zmieniono dyrekcję Teatru Dramatycznego. W rezultacie "Pułapka" pojawiła  się w 1983 roku w norweskim Bergen. Rok później odbyły się polskie premiery - w reżyserii Kazimierza Brauna w Teatrze Współczesnym i Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Studio. Utwór ten także inscenizował brat Tadeusza - Stanisław Różewicz w 1990 roku.

Bohaterem dramatu jest Franz Kafka, który jak nikt przewidział piekło XX wieku. Portretowanie pisarza przez pisarza jest zabiegiem intrygującym - sceny z udziałem Franza wyraźnie go charakteryzują, choć na planie pierwszym częściej biorą udział w bardziej widoczny sposób partnerzy Kafki: jego ojciec, narzeczona Felicja, Maks i ...szafa. W audycji znajdą się, oczywiście, fragmenty sztuki. Audycja sfinansowana przez Narodowe Centrum Kultury.

Ćwiczenia z Jubilatem

W niedzielne popołudnie w ramach "Ćwiczeń z myślenia" proponujemy Państwu zagadki związane z osobą i jubileuszem Tadeusza Różewicza. Gościem audycji, którą przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska, będzie prof. Leszek Szaruga. Zapraszamy o 14:30! Nagrody ufundowało Biuro Literackie:

 

/

 

Natomiast wieczorem prawdziwa uczta – "Kartoteka" w adaptacji i reżyserii Tomasza Mana. Słuchowisko z 2009 roku wg najbardziej znanego dramatu Jubilata. Jest to trzecia realizacja radiowa tej sztuki - w 1971 roku przygotował ją Zbigniew Kopalko, a w 1994 - Janusz Kukuła. Wydaje się, że każde pokolenie musi mieć swoją "Kartotekę".

Jak pisze Zbigniew Majchrowski we wstępie do wydanych w tym roku przez Wydawnictwo Literackie "Kartoteki" i "Kartoteki rozrzuconej": "Kartoteka, której forma dramatyczna i wizja teatralna - przy całej swej oryginalności i wynalazczości - wyrosła w niemałym stopniu z tradycji polskiego dramatu, sama stała się jednym z mateczników współczesnej literatury i teatru, a jej inspirujące znaczenie można już śmiało porównać z rolą, jaką w polskiej kulturze odegrało 'Wesele'. Jest przy tym - jak by powiedział Umberto Eco - "dziełem w ruchu", dziełem, które żyje, rozwija się, przekształca".

W "Kartotece", którą opracował i wyreżyserował Tomasz Man, wystąpią: w roli Bohatera i Chóru - Andrzej Chyra, jako Matka - Stanisława Celińska, Ojciec - Kazimierz Kaczor, Głos Kobiety spod kołdry/ Sekretarka - Dominika Kluźniak, Olga - Magdalena Cielecka, Dziewczyna - Agnieszka Podsiadlik, Wujek - Marian Kociniak, Chłop - Grzegorz Małecki, Przyjaciel z dzieciństwa - Marcin Hycnar, Tłusta baba - Aleksandra Konieczna, Nauczyciel - Tomasz Sapryk, Dziennikarz - Łukasz Simlat. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Muzyka i opracowanie muzyczne - Igor Gawlikowski i Marek Otwinowski, czyli zespół Karbido.

Na antenie Dwójki mieliśmy już okazję posłuchać o tym najbardziej znanym dramacie Tadeusza Różewicza - w czwartkowej "Zakładce literackiej".

Na koniec niedzieli z Różewiczem zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydania "Zakładki literackiej" o przyjaźni Tadeusza Różewicza, Mieczysława Porębskiego i Jerzego Nowosielskiego.

Krystyna Czerni - historyczka sztuki, wieloletnia asystentka profesora Mieczysława Porębskiego, autorka biografii Jerzego Nowosielskiego oraz opracowania korespondencji Zofii i Jerzego Nowosielskich z Tadeuszem Różewiczem, opowie o nałogu korespondencji Tadeusza Różewicza, o obrazach Nowosielskiego z jego kolekcji, ale także o próbach malarskich poety i... jajkach na miękko, jakie jada profesor Porębski. W audycji usłyszą Państwo fragmenty wierszy poety poświęconych przyjaciołom, ich listy oraz archiwalne nagrania - m.in. Tadeusz Różewicz barwnie opisuje swoje powojenne pokolenie, a Jerzy Nowosielski zdradza niezwykłą wrażliwość przyjaciela.

Audycję przygotowała  Aleksandra Łapkiewicz.

ZAPRASZAMY!

8 października (sobota), godz. 23:00, Świat na scenie
9 października (niedziela), godz. 14:30, Ćwiczenia z myślenia
9 października (niedziela), godz. 21:00, Wieczór ze słuchowiskiem
9 października (niedziela), godz. 23:00, Zakładka literacka

Czytaj także

Tadeusz Różewicz kończy 91 lat!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 09:01
– On chce być w środku życia – mówi o znakomitym poecie i dramaturgu Jan Stolarczyk, redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różewiczów trzech

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 12:04
Różewicz Open Festiwal w Radomsku poświęcony jest twórczości braci Różewiczów: Janusza, Stanisława i Tadeusza
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto ma największe szanse na literackiego Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 05:10
Dziś poznamy nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla. Pod uwagę brani są głównie Cormac McCarthy, Adonis, Haruki Murakami, Tomas Transtroemer i Thomas Pynchon, oraz Polacy Adam Zagajewski i Tadeusz Różewicz.
rozwiń zwiń