Polskie Radio
Section05
Adam Zagajewski

"Nazywanie mnie klasykiem to określenie obelżywe"

- Mam mocne poczucie przynależności do pokolenia, które swą edukację zdobyło w okresie wojny. Wybrałem formę wierszy, ponieważ one narastają w człowieku i przelewanie ich na papier jest zabiegiem stosunkowo szybkim. Sprawą literatury, tak jak każdej działalności człowieka, jest manifest postawy wobec świata, budowanie tablicy wartości - to fragment jednej z archiwalnych wypowiedzi Zbigniewa Herberta, których wysłuchaliśmy w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dwójka Dorota Gacek Adam Zagajewski

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Barbara Marcinik Trójka KULTURA poezja Włodek Pawlik

"Był poetą szczególnym". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, zmarł w niedzielę wieczorem w Krakowie w wieku 75 lat. - Informacja o tym, że Adam Zagajewski nie żyje jest dla mnie informacją straszną, chociaż właściwie tej strasznej informacji spodziewałem się od kilku tygodni, bowiem od kilku tygodni wiedziałem, że Adam był bardzo ciężko chory - mówi w "Kulturalnej Jedynce" krytyk literacki, poeta i wydawca Janusz Drzewucki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki KULTURA Audiobook Adam Zagajewski

Zmarł Adam Zagajewski. Program 2 wspomina wybitnego poetę

Są śmierci, z którymi nie można się pogodzić - pisał w jednym ze swoich tekstów dla miesięcznika "Znak" Adam Zagajewski. Wybitny poeta, eseista, jeden z liderów literackiego pokolenia '68 odszedł w niedzielę w wieku 75 lat. Artystę wspominać będziemy w Poranku Dwójki o 7.45 z publicystą Tadeuszem Sobolewskim, a po godz. 8.30 z eseistą, tłumaczem Ireneuszem Kanią oraz z krytykiem literackim Januszem Drzewuckim.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski literatura poezja