Polskie Radio
Section05
Adam Zagajewski

Wysoki i dobry król. Andrzej Franaszek o przyjaźni Józefa Czapskiego i Adama Zagajewskiego

- Tytuł książki zaproponowany przez Adama Zagajewskiego jest błyskotliwą frazą, która ma przykuć uwagę czytelnika. Sam Józef Czapski czasami żartował, mówiąc o sobie, że jest największym żyjącym malarzem. Jego wzrost od lat młodzieńczych był tematem rozmaitych anegdot, a Czapski z pewnością w wielu znaczeniach tego określenia wystawał ponad przeciętność - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, autor posłowia do książki "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim".
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Adam Zagajewski Andrzej Franaszek Dwójka Dorota Gacek

Adam Zagajewski i Drzewo Poezji w Krakowie

Ten buk będzie przypominać, kim był Adam Zagajewski dla Krakowa, a także czym dla Adama Zagajewskiego był ten obszar miasta, zwłaszcza Planty, na których często można go było spotkać spacerującego - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Na krakowskich Plantach, podczas poetyckiego spotkania przy Drzewie Poezji, obchodzono w poniedziałek (21.03) pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Dwójka Paweł Siwek drzewo Kraków poezja KULTURA

"Adam Zagajewski zabierał głos w sprawach najważniejszych"

- Adam Zagajewski był bardzo łagodnym człowiekiem, a jednocześnie w środku był twardy. Jeśli coś mu się nie podobało, umiał na to szybko i zdecydowanie reagować, to mi imponowało. Uważał, iż trzeba powiedzieć, że jest tak, a nie inaczej. Był prawdziwym twórcą, wiedział, że chodzi po ziemi, ale nad sobą ma niebo  - mówił na antenie Dwójki Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Dorota Gacek odeszli 2021 poezja Dwójka

Poeta o Adamie Zagajewskim: to przede wszystkim ambasador Polski na świecie

- Adam Zagajewski jest przede wszystkim polskim ambasadorem na świecie. Jego krąg przyjaciół jest ogromny. Również krąg podziwiających go czytelników - w Hiszpanii, Niemczech, we Francji, w USA. To ma ogromne znaczenie dla promowania polskiej kultury w ostatnich latach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Różycki, poeta z Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski poezja wspomnienie czytelnictwo KULTURA Wydarzenia Polskie Radio 24

"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego

Dziś w Warszawie odbędzie się "Salon Poezji" – wieczór poetycki organizowany już od 10 lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona, odbywająca się 97 lat po narodzinach poety, jest wyjątkowa z dwóch powodów – po raz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, a ponadto poświęcona będzie Adamowi Zagajewskiemu. Polski poeta, eseista i prozaik zmarł 21 marca tego roku, a przed dwoma tygodniami został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Zbigniew Herbert Adam Zagajewski poezja Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Maria Dzieduszycka

Rok Różewicza i szalona teatralna jesień 2021

9 października minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Tego dnia – w różnych oczywiście latach – urodziło się sporo słynnych ludzi kultury. Agnieszce Osieckiej, urodzonej 9 października 15 lat później, poświęciliśmy połowę wydania TPK przed tygodniem. Autor "Kartoteki" jest jednym z czterech patronów roku, zatem nie jest za późno.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Tadeusz Różewicz Adam Zagajewski Barbara Marcinik Trójka

"Nazywanie mnie klasykiem to określenie obelżywe"

- Mam mocne poczucie przynależności do pokolenia, które swą edukację zdobyło w okresie wojny. Wybrałem formę wierszy, ponieważ one narastają w człowieku i przelewanie ich na papier jest zabiegiem stosunkowo szybkim. Sprawą literatury, tak jak każdej działalności człowieka, jest manifest postawy wobec świata, budowanie tablicy wartości - to fragment jednej z archiwalnych wypowiedzi Zbigniewa Herberta, których wysłuchaliśmy w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dwójka Dorota Gacek Adam Zagajewski

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Barbara Marcinik Trójka KULTURA poezja Włodek Pawlik

"Był poetą szczególnym". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, zmarł w niedzielę wieczorem w Krakowie w wieku 75 lat. - Informacja o tym, że Adam Zagajewski nie żyje jest dla mnie informacją straszną, chociaż właściwie tej strasznej informacji spodziewałem się od kilku tygodni, bowiem od kilku tygodni wiedziałem, że Adam był bardzo ciężko chory - mówi w "Kulturalnej Jedynce" krytyk literacki, poeta i wydawca Janusz Drzewucki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki KULTURA Audiobook Adam Zagajewski