Polskie Radio
Section05
jerzy nowosielski

"Jerzy Nowosielski" - album z dziełami erudyty i wszechstronnego artysty

- Na wyjątkowość Jerzego Nowosielskiego składało się wiele czynników. Artysta pochodził z wielonarodowej rodziny, wychowywał się na styku dwóch kultur i religii. Od najmłodszych lat interesował się sztuką, nie tylko malarstwem. Był erudytą, człowiekiem zainteresowanym wieloma dyscyplinami, chętnie wypowiadał się na tematy filozoficzne - mówiła w Dwójce kuratorka i krytyk sztuki Julita Deluga, autorka tekstu do albumu "Jerzy Nowosielski".
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski album Dwójka Jakub Kukla malarstwo

Jerzy Nowosielski wielowątkowo w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Nie miałam łatwego zadania, bo twórczość tego artysty jest dość dobrze znana. Ograniczyłam się tak naprawdę do prezentacji naszej kolekcji. Wiele prac pozostawało w naszych przepastnych magazynach i stąd też pomyślałam sobie, że warto się temu przyjrzeć i zastanowić się jak stworzyć narrację, która będzie ciekawa dla odbiorców - mówiła "Poranku Dwójki" Anna Budzałek, kurator wystawy "Nowosielski. W setną rocznicę urodzin".
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa Dwójka Muzeum Narodowe w Krakowie SZTUKA

Jerzy Nowosielski. Artysta uwielbiany i odrzucany

– Pierwsze moje spotkanie ze sztuką Nowosielskiego miało miejsce w latach 90. To, co obudziła ona we mnie, to przede wszystkim głębokie zadziwienie, że można rzeczywistość sakralną przedstawiać w tak prosty i głęboki sposób. To było jakieś olśnienie – przyznaje jeden z rozmówców Moniki Chrobak, autorki reportażu "Alfabet Nowosielskiego".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak malarstwo religia jerzy nowosielski pr poleca