Odnaleziony Koncert Liszta na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 15:15
Z Polską Orkiestrą Radiową wystąpi dziś pianista Leslie Howard, który jako jedyny na świecie nagrał wszystkie utwory fortepianowe Liszta. To łącznie ponad 90 płyt!

W Studiu im. Witolda Lutosławsiego Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza wykona wyłącznie utwory Franciszka Liszta. W programie: Fantazja na tematy węgierskie i Rapsodie węgierskie, a także Koncert fortepianowy Es-dur op. posth., zwany czasem Koncertem nr 3.

Ten utwór powstawał prawdopodobnie  wcześniej niż znane Koncerty nr 1 i nr 2. Ukończony jednak w 1847 roku, pozostawał w całkowitym zapomnieniu aż do 1989. Zidentyfikowano go i zredagowano na podstawie partytur znajdujących się w bibliotekach w Weimarze, Norymberdze i Sankt Petersburgu.

Część tych partytur była przez lata uważana za wczesne szkice Koncertu nr 1, również w tonacji Es-dur. Koncert miał premierę w 1990 roku - z Chicago Symphony Orchestra wykonała go Janina Fiałkowska.

27 listopada solistą będzie znakomity pianista Leslie Howard który jako jedyny na świecie nagrał dla wytwórni Hyperion wszystkie utwory fortepianowe Liszta (ponad 90 płyt).

W przerwie transmisji Anna Skulska zaprasza na audycję "Liszt dzisiaj".

27 listopada (niedziela),  godz. 19.00