Apollon Musagète Quartett. "Kwartet jest jak małżeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 17:00
Członkowie jednego z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych mieszkają w czterech różnych miastach - Spotykamy się rzadko, ale dzięki temu nasza wspólna praca staje się zdyscyplinowana i pozbawiona rutyny - deklarował wiolonczelista Piotr Skweres w audycji "Five o'clock".
Muzycy Apollon Musagte Quartett z Agatą Kwiecińską w audycji Five oclock
Muzycy Apollon Musagète Quartett z Agatą Kwiecińską w audycji "Five o'clock"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Apollon Musagète Quartett, choć złożony z wyłącznie z Polaków i absolwentów warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, do życia powołany został w Wiedniu. Być może jednak warto było wyjechać choćby na koniec świata, by zbudować tak zgodny i organicznie brzmiący zespół. - Kwartet smyczkowy jest trochę jak małżeństwo. Gdybyśmy na początku do siebie nie pasowali, docieranie sie zajęłoby długie lata - wyjaśniał altowiolista Piotr Szumieł.

Apollon Musagète Quartett po dwóch latach wspólnego grania zwyciężył w jednym z najważniejszych konkursów muzycznych - ARD w Monachium. - Gdy usłyszałem werdykt, koledzy musieli mnie trzymać, bo myślałem, że zemdleję - wspominał Szumieł. - Wkrótce poczułem, że na naszych barkach spoczęła wielka odpowiedzialność. Z dnia na dzień zaczęliśmy występować obok Hagen Quartet czy Emerson Quartet, które wcześniej znaliśmy tylko z nagrań - dodał.


Ale za "przygodę życia" członkowie Apollon Musagète uważają wspólną płytę oraz koncerty z Tori Amos. - To zupełnie inny sposób wykonywania i przeżywania muzyki, całkowicie odmienne emocje i typ odbiorcy - deklarował pierwszy skrzypek Paweł Zalejski. - Z drugiej strony rodzaj powagi i skupienia typowego dla muzyki klasycznej to ogromna wartość - zaznaczył.

Dlaczego zespół wybrał tak nietypową nazwę? Czy jego członkowie nigdy nie myśleli o karierach solowych? I dlaczego tak dużo uwagi poświęcają polskiej muzyce współczesnej? Odpowiedzi w nagraniach wideo z audycji "Five o'clock" , którą przygotowała i poprowadziła Agata Kwiecińska.

mm

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

 

 Czytaj także

Apollon Musagète Quartett: w każdym muzyku drzemie kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 15:04
- Wiele osób boi się improwizować i komponować, ludzie wolą być odtwórcami, myśmy chcieli od tego odejść - mówili w Dwójce muzycy jednego z najciekawszych polskich zespołów kameralnych. O swojej kompozycji, nowej płycie i współpracy z Tori Amos opowiadali w rozmowie z Agatą Kwiecińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
rozwiń zwiń