Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
Kwartet Śląski
Kwartet ŚląskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kwartet Śląski powstał w 1978 roku. Niewiele brakowało by swą nazwą zespół zamiast sławić miejsce pochodzenia muzyków, nawiązywał do uczuć namiętnych oraz temp szybkich i wesołych.
- Nazwa ukształtowała się w 1980 roku, kiedy to dostaliśmy zaproszenie na festiwal do Lusławic - wspominał w audycji "Five'o'clock" wspołzałożyciel kwartetu Arkadiusz Kubica. Muzycy zastanawiali się nad takimi określeniam swojego zespołui jak "appasionato" czy "allegro vivace". - Podczas obiadu w Wierzynku Krzysztof Droba (muzykolog) podrzucił nam pomysł, żebyśmy przyjęli nazwę Kwartet Śląski, bo to się będzie wszystkim dobrze kojarzyło.

W rozmowie z Agatą Kwiecińską muzycy wspominali, że w momencie założenia ich grupy profesjonalne kwartety smyczkowe w Polsce stanowiły towar deficytowy. - Było ich raptem kilka, a w sąsiedniej Czechosłowacji ponad sto. Nie świadczyło to najlepiej o naszej kulturze muzycznej - podkreślał Kubica.

Dziś znakomitych kwartetów nad Wisłą nie brakuje. Po części dzięki światowym sukcesom Śląskiego. - Wydaje nam się, że wielu młodych ludzi, którzy wygrywają konkursy jako soliści, zwraca się do kameralistyki. Ona jest koroną muzyczną. Symfonie Beethovena są piękne, ale ostatnie jego kwartety są wielkie. I z tym nie można dyskutować...

Więcej o działalności Kwartetu Śląskiego, sposobie doboru repertuaru i trudnościach z wykonaniem "Kwartetu Helikopterowego" Karlheinza Stockhausena w nagraniu audycji "Five'o'clock", którą poprowadziła Agata Kwiecińska.

Wideo ze spotkania wkrótce na naszej stronie.

bch / mm

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

"Five o’clock" z Lutosławski Piano Duo - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:53
W Studiu im. W. Szpilmana gościliśmy – w cyklu Dwójkowych spotkań "Five o’clock" – znakomity polski duet fortepianowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Chłopecki: hipis, slamer, rewolucjonista

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 12:00
- On był przede wszystkim człowiekiem bardzo odważnym - powiedział w "Five'o'clock" reżyser dźwięku Lech Dudzik, który Andrzeja Chłopeckiego poznał jeszcze w szkole średniej. Ta cecha - odwaga - powraca we wszystkich, czasem pozornie sprzecznych, wspomnieniach o wybitnym radiowcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczny "Five o'clock" - Obejrzyj wideo!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 12:05
To było wyjątkowe spotkanie. Wielu słuchaczy, dziennikarze Dwójki występujący na scenie, zaproszeni artyści. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z bożonarodzeniowego "Five o'clock"!
rozwiń zwiń
Czytaj także

35 lat Kwartetu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 14:11
W związku z jubileuszem 35-lecia działalności artystycznej Kwartetu Śląskiego Fundacja Musica Pro Bono i Radio Katowice wydały jubileuszowy album z nagraniami kwartetu, zawierający 8 płyt CD z muzyką polską.
rozwiń zwiń