"Five o’clock" z Lutosławski Piano Duo - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:53
W Studiu im. W. Szpilmana gościliśmy – w cyklu Dwójkowych spotkań "Five o’clock" – znakomity polski duet fortepianowy.
Lutosławski Piano Duo, czyli Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik - otrzymali nagrodę w kategorii Osobowość Roku
Lutosławski Piano Duo, czyli Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik - otrzymali nagrodę w kategorii Osobowość Roku Foto: Wojciech Kusiński/PR
Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik – czyli Lutosławski Piano Duo w pełnym składzie (i Kwadrofonik w połowie) do Studia im. Władysława Szpilmana przynieśli stos nut. Do ostatniej chwili nikt (nawet prowadząca spotkanie) nie widział, co zagrają. Tym razem (ze względów lokalowych) mieli do dyspozycji tylko jeden fortepian, ale za to jaki! – instrument, na którym prawie pół wieku wcześniej grywał legendarny duet Marek i Wacek.

Zaczęli poważnie – od Jana Sebastiana Bacha; potem grali kompozycje Mendelssohna, Brahmsa, Moszkowskiego, Debussy’ego, Crumba, Ravela i Dvoraka.

Opowiadali o XIX-wiecznej tradycji domowego muzykowania na 4 ręce i o wyzwaniach, jakie rodzi muzyka XX wieku, gdy klawiatura przestała kompozytorom wystarczać.

Jak zwykle wrzucali do fortepianu różne przedmioty (kalkę, pudełka od płyt kompaktowych i biżuterię) i dużo się śmiali… Nagranie zostało zarejestrowane w ostatnią sobotę karnawału, co ewentualnie może gości i prowadzącą tłumaczyć...

Agata Kwiecińska

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania, obejrzyj nagranie wideo!

/
Zobacz więcej na temat: Jan Sebastian Bach
Czytaj także

"Five o’clock" - zobacz wideo z pierwszej audycji z udziałem Royal String Quartet

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 07:07
Gośćmi audycji inaugurującej nowy cykl Dwójki byli muzycy Royal String Quartet - wielokrotnie nagradzanego, popularnego nie tylko w Polsce kwartetu smyczkowego.
rozwiń zwiń