"Skrzypek ma grać, dopóki nie będzie absolutnej ciszy na widowni"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 21:30
- Ile razy gramy ten kwartet, to nie mieści nam się w głowie jak on go powyliczał - o słynnym "Kwartecie smyczkowym" Witolda Lutosławskiego mówili w Dwójce muzycy Lutosławski Quartet. Jego fragmenty zabrzmiały w audycji "Five o'clock".
Skrzypek ma grać, dopóki nie będzie absolutnej ciszy na widowni
Foto: Grzegorz Śledź/PR


>>> Witold Lutosławski w Polskim Radiu >>>

Każdy z muzyków powinien grać tak, jakby nie wiedział, co grają inni, lub przynajmniej tak, jakby nie słyszał niczego poza swoim własnym graniem - pisał o swoim "Kwartecie smyczkowym" Witold Lutosławski. Główną ideą utworu skomponowanego w 1964 roku jest częściowe wyzwolenie muzyków od rygorów partytury.

Mimo "mobilnego" charakteru kompozycji, wykonawcy muszą pozostawać w bezpośredniej łączności. - Między nutami Lutosławski zapisał nam informacje typu "daj altowioliście znać, że skończyłeś", albo "poczekaj, aż wiolonczelista przewróci kartkę”, także to wszystko jest połączone schematem znaków - wyjaśniali muzycy Lutosławski Quartet.

Lutosławski w kompozycji uwzględnił nawet atmosferę na widowni i kazał skrzypkowi grać pierwszy takt, tak długo, aż szykująca się do koncertu publiczność zupełnie się uciszy. - Czasami gra się to bardzo długo i koledzy niecierpliwią się z wejściem swoich partii - śmiali się goście Agaty Kwiecińskiej.

***

Lutosławski Quartet istnieje od 5 lat i działa przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jednak drogi muzyków, którzy go tworzą, przecięły się niegdyś w Warszawie.

Pierwszym skrzypkiem jest Jakub Jakowicz - znakomity solista i kameralista; pozostali muzycy – Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz i Maciej Młodawski -  na co dzień spotykają się w Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej. Mimo rozlicznych obowiązków poszczególnych muzyków Kwartet, któremu patronuje Witold Lutosławski, bardzo szybko dał się poznać jako jeden z najciekawszych w Polsce.

W audycji "Five o’clock" muzycy opowiadali o swojej pracy, planach koncertowych i nagraniowych, ale przede wszystkim zagrają. Muzykę Szymanowskiego, Mozarta, Lutosławskiego, a także jedną z kompozycji członka kwartetu - Marcina Markowicza.

Audycję prowadziła Agata Kwiecińska.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa Wrocław
Czytaj także

TWOgether Duo - od "Five o'clock" po Paszport "Polityki"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 15:15
Znakomity duet młodych artystów, Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz, był nie tak dawno gościem popularnej audycji Dwójki. TWOgether Duo otrzymał właśnie Paszport "Polityki" - gratulujemy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Jadwigą Rappé – zobacz!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 17:00
Wybitna śpiewaczka była gościem audycji z cyklu "Five o’clock". Transmisja miała miejsce w Dwójce, a relacja wideo na naszej stronie internetowej!
rozwiń zwiń