X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świat Herlinga-Grudzińskiego - dzień specjalny w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:07
W maju tego roku przypada 95. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a w czwartek 23 stycznia rozpoczynamy lekturę książki "Inny świat" w interpretacji Mariusza Benoita. Z tej okazji w Dwójce przypominamy postać i twórczość wybitnego pisarza.
Gustaw Herling-Grudziński (Warszawa, 1991 r.)
Gustaw Herling-Grudziński (Warszawa, 1991 r.)Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 r. w Kielcach. Debiutował w prasie międzywojennej jako krytyk literacki. Aresztowany w czasie wojny i uwięziony w łagrze na Syberii, opuścił ZSRR z armią Andersa i walczył pod Monte Casino. W 1947 r. był współzałożycielem wydawanej wówczas w Rzymie "Kultury". Później osiadł w Londynie, a w 1952 r. przeniósł się do Włoch. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Za temat swego pisarstwa obierał opór stawiany przez człowieka różnym postaciom nicości - totalitaryzmom, religijnemu zwątpieniu czy poczuciu egzystencjalnego osamotnienia. Zmarł nocą z 4 na 5 lipca 2000 r. w Neapolu.

Gustaw Herling-Grudziński w Radiach Wolności>>>

Swoje wspomnienia z uwięzienia w gułagu w Jercewie pod Archangielskiem (1940-1942) Gustaw Herling-Grudziński spisał w latach 1949-1950. Po raz pierwszy opublikowano książkę w przekładzie angielskim w 1951 r. ("A World Apart: a Memoir of the Gulag"), po polsku zaś dwa lata później w Londynie. W Polsce książka czekała na wydanie aż do 1988 r.

"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - czytamy w Dwójce!>>>

20 stycznia w "Opowieściach po zmroku" wysłuchaliśmy "Powrotów do krainy dzieciństwa", audycji poświęconej skomplikowanej biografii wybitnego pisarza.

Zobacz serwis specjalny "Gustaw Herling-Grudziński">>>

23 stycznia w czwartkowym "Notatniku Dwójki" o godz. 15.00 o współpracy pisarza z paryską "Kulturą" opowie dr Małgorzata Ptasińska z IPN. Tego samego dnia w "Sezonie na Dwójkę" o godz. 18.00 o Gustawie Herlingu-Grudzińskim z prof. Włodzimierzem Boleckim rozmawiać będzie Joanna Szwedowska.

Zapraszamy do Dwójki.

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:00
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice archiwum Maisons – Laffitte

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 19:58
Instytut Literacki w Paryżu to szczególne miejsce na mapie polskiej kultury stworzone przez Jerzego Giedroycia. Już wkrótce niezwykłe zbiory archiwum Instytutu będą dostępne w sieci.
rozwiń zwiń